1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da anız yakan 60 kişiye ceza
Diyarbakır'da anız yakan 60 kişiye ceza

Diyarbakır'da anız yakan 60 kişiye ceza

DİYARBAKIR- Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, hasadın ardından tarlalardaki anızları yakan 60 kişiye ceza kesildiğini söyledi.

A+A-

Diyarbakırlı çiftçilerin hububat ve mısır hasatlarının ardından tarlada kalan anızları yakması, Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Artan anız yangınları çerçevesinde 17 ilçede ekip oluşturan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, 60 çiftçinin yaklaşık 76 parselde 4 bin 375 dekar alanı yaktığını ve 273 çiftçinin ise 324 parsel alanda 46 bin dekara anız yangını yönetimi ile zarar verdiğini tespit etti. Ekipler, elde ettikleri verileri toplayıp uydu görüntüsü ve fotoğraflayarak tutanak halinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi.


Yapılan işlemlerle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, hububat ve mısır hasılatının bitmesinin ardından bölgede yayılan anız yangınları ile bazı sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Atalar, "Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak bunun önlenmesine yönelik çiftçi eğitim toplantıları düzenlemekteyiz. Köylerde ve ilçe merkezlerinde çiftçiyi anız yakma konusunda bilgilendiriyoruz. Genel anlamda bu konudaki avantajları ve yakmanın zararlarını bilmekteler. Bu konuda kimsenin sıkıntı ve şüphesi olmamaktadır. Bazı çiftiler ise daha çabuk toprak hazırlığı yapmak için ve ikinci ürün yetiştirmek ardından tekrar ana ürüne dönmek için bir yöntem olarak anız yangınına müracaat etmektedir. Bizde bunları önlemek için 17 ilçede ekipler oluşturduk.

Ellerinde GPRS aletleri ile arazide yangın olan yerlere giderek GPRS vasıtasıyla koordinatlarını almaktadır. Bu şekilde yangının ne şekilde çıktığı fotoğraflar ve çalışmalarla tarla dışına taşması veya başka şekilde yakılması söz konusu olarak değerlendirilip tutanak tutulmaktadır" dedi.

"TOPLANAN VERİLER TUTANAK HALİNDE ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA GÖNDERİLDİ"


Ekiplerin çiftçi kayıt sistemi ile arazilerin kime ait olduğunu belirlediğini dile getiren Atalar, "Uydudan arazinin görüntüsü elde ediliyor. Arazide çekilen fotoğraflar ile tutanak haline dönüştürülüyor. Tutanağa bağlanan bu anız yangınları Çevre Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmektedir. Cezai işlemler uygulanıyor. Bugüne kadar yapılan arazi tespitlerinde 60 çiftçi yaklaşık 76 parselde 4 bin 375 dekar alanda cezai işlem uygulanmak üzere tutanaklar gönderildi. Hali hazırda 273 çiftçi 324 parselde 46 bin dekar alanda tespit çalışmaları devam etmektedir. Bu dosyalar oluşturulduktan sonra cezai işlemler uygulanmak üzere bakanlığa gönderildi" diye konuştu.


(BE-YRT-CC-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler