1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da anız yakan 27 çiftçiye yasal işlem başlatıldı
Diyarbakır’da anız yakan 27 çiftçiye yasal işlem başlatıldı

Diyarbakır’da anız yakan 27 çiftçiye yasal işlem başlatıldı

Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Ertan Atalar, Mahalli Çevre Kurulu kararı ve Valilik genelgesiyle anız yakmanın yasaklanmasına ve cezai müeyyideye rağmen tarla yakan 27 çiftçi hakkında cezai işlem başlatıldığını söyledi.

A+A-

17 ilçede anız yangını ekiplerinin 7/24 görev yaptığını kaydeden Atalar, yanan her tarla için cezai müeyyide uygulanacağına da vurgu yaptı. Atalar, anız yangınlarıyla ilgili duyarlılığından ötürü de gazetemize teşekkür etti.


Kente son iki haftadan bu yana anız yangınlarının arttığını hatırlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürü Ertan Atalar, 17 ilçede sahada 7/24 görev yapan ekiplerin yakılan tarlalarla ilgili çalışmalar yaptığını ve şu ana kadar yanan 2 bin 561 dekar alanla ilgili olarak 27 çiftçi hakkında cezai işlem başlatıldığını belirtti.


Atalar: Çiftçilere eğitim verdik, bilgilendirdik, uyardık
Anız yangınlarını önleme ekiplerinin hafta sonrası da dahil olmak üzere sürekli sahada denetim yapacaklarını anlatan Atalar, kendisinin de ekiplerle birlikte sürekli sahada olduğunu belirterek şöyle dedi;


 “Bende devamlı arazideyim. Bugün yine akşam saatlerine kadar araziyi gezdim. Anız yangınlarıyla ilgili şunu söyleyebilirim; 17 ilçede bununla ilgili ekipler oluşturuldu.

 

Anız yakılmasının zararlarını defalarca düzenlediğimiz toplantılarda köylülere, çiftçilerimizi anlattık. 235 köyde bununla ilgili toplantılar düzenledik. Ayrıca, bin 110 muhtara da cep mesajı attık. Aynı zamanda anız yangınlarını yakanlar hakkında yapılacak işlemleri, cezai işlemlerini anlatan bilgilendirici ve uyarıcı mesajlarda attık.

 

Eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Anız yakmanın faydasının bulunmadığını, aksine büyük zararların bulunduğunu ve çevre katliamı olduğunu çiftçilere anlatarak onların bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlamaya da çalışıyoruz. Ama bunlara rağmen de uyarılara, yasaklara uymayarak anızları yakanlara da tedbirlerimiz var. Hem Mahalli Çevre Kurulu kararı hem de Valilik genelgesiyle anız yakmanın yasaklandığı ve yasağa göre dekar başına 38 TL cezai işlem yapılacağını idari para cezasının uygulanacağını çiftçilerimize duyurduk”  


Çiftçilere yönelik yapılan bütün eğitim ve bilgilendirme toplantıları ile uyarılara rağmen anız yangınlarının devam ettiğini kaydeden Atalar, yanan tarlalar ile tespit çalışması yapıldığını dile getirdi.

 

Atalar, “Bu nedenle de arazide anız yakan çiftçileri tespit çalışması da devam ediyor. Geçen haftaya kadar 27 kişiye tespitler yapıldı, 2 bin 561 dekar alanda cezai işlem başlatıldı.

 

Bu rakamlar geçen haftanın rakamlarıyla her gün yeni tespitler ve yeni işlemler var tam olarak verilebilecek rakamlar şu an için bunlar. Biz hem araziye gidiyoruz ve CPS yardımıyla koordinatlarını alıyoruz. Ekim bilgileri ve eken çitçiler belli olduğu için koordinat sistemlerini birbirine örtüştürüyoruz.

 

Kendi sistemlerimizle de mevcut bilgilerle karşılaştırıp faillerini kolayla bulabiliyoruz. Burada yanan alanla ilgili yangının nasıl çıktığı, nasıl başladığıyla ilgili bir çalışma da yapıyoruz, bunları fotoğraflıyoruz destekleyici bir biçimde dosyalar oluşturup işlemlerimizi tamamlıyoruz. Şu anda hızlı bir biçimde bu tespitler devam ediyor. Her yanan tarla için cezai müeyyide uygulanacağını bir kez daha ifade ediyorum. Arkadaşlarımız devamlı hafta sonları da dahil olmak üzere alandadırlar” dedi.  


Atalar: Tarlayı yaktığı besbelli


Yanan tarlada yaptıkları tespitte cezai işlem yapılıp yapılmayacağına arazi şartlarının belirleyici olduğuna vurgu yapan Atalar, tarlanın bilinçli mi yoksa kaza ile yakılıp yakılmadığının tespitini nasıl yaptıklarını şu sözlerle ifade etti:


 “Mesela kişinin tarlası yanmış, diğer tarlalar ise tertemiz duruyor. Yangın sadece o şahsın tarlasıyla sınırlı kalmış ise, yanmış tarla, öbür tarlaya hiç sıçramamış, etrafını sürmüş yani tarlayı yakmaya hazırlamış diyelim. Veya kontrollü yakıldığı besbelli onlara cezai işlemi uyguluyoruz. Bir başka tarlada da örnek olarak, tarlanın üçte birlik veya ikilik bir bölümü yanmış ancak söndürülmüş, yani yakmak istememiş söndürmüş olduğu belli.

 

Kendi tarlasını sınırlarını çevirip, pullukla yakacağı alanı belirleyenler, tarla sınırlarını çizenler aslında çok belli oluyor zaten. Tarla alan ve yangın konularında uzman arkadaşların destekleyici tespitleriyle analizini çok rahat yapabiliyoruz.

 

Kaza sonucu yanan tarlalar da var. Elektrik direğinde tel kopmuş ve oradan yangın çıktığı belli biz ona müdahale ettik. Bu türlü olan yerlerde var ve bunlar arazideki incelememizle ortaya çıkıyor”


Çiftçiye 30 Trilyonluk Makine Ekipmanına Yüzde 50 Hibe Verdik


Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Şerat Şengal’in anız yangınlarının asıl sebebinin mazot fiyatları nedeniyle çiftçinin tarlayı iki kez sürmek istemesi şeklindeki değerlendirmesine katılmayan İl Müdürü Atalar, “Mazotun pahalılığı ve tarlayı daha az sürme değil de, yakmanın faydasının olacağını düşünmesiyle yakıyor olabileceğine inanıyorum. Çünkü şu anda çiftçinin elindeki aletler makineler, ekipmanlar son derece çok gelişmiş ve toprak işlemeyi çok rahat yapabilecek makine ekipmanlardır.

 

Mevcut durumda anız bir sorun yaratmıyor. Ekstra bir masraf yok anızın toprağa karıştırması için dönem itibarıyla, zaten bakanlığımızın Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı kapsamında yüzde 50 hibe ile 7 bin 436 çiftçimize yaklaşık 30 trilyon liralık makine ekipman alımlarını yüzde 50 hibe desteği verdik.

 

Çiftçinin makine parkları yenilendi ve modernleşti. Şu anda anızı çok rahat bir şekilde toprağa karıştırabilecek makinelerde çiftçimizin elinde mevcut. İkinci ürünü ekebilmek için acele ettiğini düşünüyorum”


Özgür Haber’e Teşekkür


Söz konusu durumla alakalı hassas davranan Özgür Haber Gazetesi’ne de teşekkür eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ertan Atalar, anız yangını ve bilinçlenmesiyle ilgili Özgür Haber’in haberleriyle verdiği desteğin sürmesini istedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler