1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Anadilde Eğitim yürüyüşü
Diyarbakır'da Anadilde Eğitim yürüyüşü

Diyarbakır'da Anadilde Eğitim yürüyüşü

Diyarbakır Barosu, 'Kürdoloji Enstitüsü' 'Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı' bölümlerinin kurulması için Dicle Üniversitesi(DÜ) Rektörlüğü'ne başvurdu. Bir grup üniversite öğrencisi de anadilde eğitim için yürüyüş yaptı.

A+A-

Diyarbakır Barosu, \'Kürdoloji Enstitüsü\' \'Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı\' bölümlerinin kurulması için Dicle Üniversitesi(DÜ) Rektörlüğü\'ne başvurdu. Bir grup üniversite öğrencisi de anadilde eğitim için yürüyüş yaptı.

 

Eğitim Merkezi\'nde yapılan basın toplantısında konuşan Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Kürtlerin, yüzyıllardır Türkiye\'nin doğusu ve güneydoğusunda yerleşik olarak yaşadığını hatırlattı.

 

Irak, İran, Suriye\'nin Türkiye\'ye komşu bölgeleri ile Batı Azerbaycan\'da yerleşik olarak yaşayan Kürtlerin bölgenin kadim bir halkı olduğunu ifade eden Tanrıkulu, \'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve nüfusu milyonlarla ifade edilen Kürtler ve Kürtçe hakkında, Türkiye\'de özel girişimler haricinde, akademik disiplin içerisinde resmi birimler ve üniversiteler bünyesinde bir kurum kurulmamış ve devletin Kürt diline ilişkin hiçbir çalışma yapılmamıştır.\' dedi.

 

Kürt diline ilişkin üniversitelerde yapılacak olan çalışmaların başlamasıyla, Türkiye\'deki yanlış algılamalarında ortadan kalkacağına dikkat çeken Tanrıkulu, \'Kürdoloji Enstitüsü ve Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı kurularak çalışmaların başlaması gerekir. Kürt dili, tarihi, edebiyatı, etnografyası ve genel olarak Kürt kültürü ve sosyolojik mirası alanında yapılacak inceleme ve araştırmalar, Türkiye\'de yaşayan diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile daha iyi diyalog geliştireceği gibi, Kürt kökenli vatandaşlarda aidiyet duygusunu pekiştirecektir.\' şeklinde konuştu.

 

Dicle Üniversitesi bünyesinde Kürdoloji Enstitüsü ve Kürt Dili Edebiyatı Bölümü\'nün açılması için anayasal bir düzenlemeye gerek olmadığının altını çizen Tanrıkulu, şunları kaydetti: \'2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu\'nun \'Anabilim ve Anasanat Dalı başlıklı 16. Maddesi\'nde \'Anabilim ve Anasanat Dalı, bölümü oluşturan ve en az bir bilim veya sanat dalını kapsayan eğitim-öğretim, uyulama faaliyetlerinin yürütüldüğü akademik bir birimdir. Anabilim ve Anasanat dallarının kurulmasına, birleştirilmesine veya kaldırılmasına doğrudan veya üniversitelerden gelecek önerilere göre Yükseköğretim Yürütme Kurulu karar verir\' diye yer alır. Bizler de bu anayasal hakka dayanarak ve bölgede faaliyet yürüten bir kuruluş olarak üniversitede Kürdoloji Enstitüsü ve Kürt Dili Edebiyatı Bölümü açılması gerektiğini ve bundan dolayı Dicle Üniversitesi Rektörlüğü\'ne başvuruda bulunduk.\'

 

Bu arada Dicle Üniversitesi yerleşkesinde bir grup öğrenci \'Anadilde eğitim istiyoruz\' yürüyüşü yaptı.

 

Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüş, Araştırma Hastanesi\'nin önünde yapılan basın açıklamasıyla son buldu.