1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'anadil' yürüyüşüne katılım çağrısı
Diyarbakır'da 'anadil' yürüyüşüne katılım çağrısı

Diyarbakır'da 'anadil' yürüyüşüne katılım çağrısı

KURDÎ-DER Diyarbakır Şube Başkanı Sebahattin Gültekin, Kürtlerin bu süreçte kırmızı çizgilerinin "anadilde eğitim" olduğunu belirterek, "Kendisine Kürdüm diyen herkesi yürüyüşe davet ediyoruz" dedi.

A+A-

KURDÎ-DER Diyarbakır Şubesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'na ilişkin şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. KURDÎ-DER Şube Başkanı Sebahattin Gültekin, toplumları ayakta tutan, yaşatan temel kültürel değer olan şeyin dil olduğunu belirtti. Kürtlerin temel değeri olan dil ve kimlikleri için verdiği mücadelenin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta Diyarbakır Newrozu'nda okunan mesajı ile beraber çözüm aşamasına geldiğini dile getiren Gültekin, esas mücadelenin bundan sonra anadilde eğitimin yaşam bulması için verileceğini ifade etti. Anadilde eğitim hakkının doğuştan gelen bir hak olduğunu kaydeden Gültekin, Türkiye'de anadilde eğitimin ilkokuldan üniversiteye kadar süren bir süreç olarak istediklerini söyledi. Anadilin kimlik olduğunu ve anadiline sahip çıkamayanların hiçbir şeye sahip çıkamayacaklarını belirten Gültekin, Kürtlerin bu süreçte kırmızıçizgisinin anadilde eğitim olduğunu söyledi.

'Kendisine Kürdüm diyen herkesi yürüyüşe davet ediyoruz'

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi ve TZP ile birlikte 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü'nü de Diyarbakır'da bulunan tüm okul ve dershanelerde bir saat Kürtçe eğitim vereceklerini duyuran Gültekin, aynı kurumlarla beraber 15 Mayıs'ta anadilde eğitim talebi ile büyük bir yürüyüş gerçekleştireceklerini söyledi. Kendisine "Kürdüm" diyen herkesi anadilde eğitim talebi ile gerçekleştirecekleri yürüyüşe davet eden Gültekin, "Anadilde eğitim için herkesi 15 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00'de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi önünden Koşuyolu Parkı'na kadar gerçekleştireceğimiz yürüyüşe davet ediyoruz. Tüm Diyarbakırlıları kendisine Kürdüm diyen herkesi, Çarşamba günü konukevinin önüne bekliyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından TUHAD-FED ve KURDÎ-DER üyeleri, Suriçi PTT Şubesi'nden siyasi tutsaklara Kürt Dil Bayramı vesilesiyle kart gönderdi.

HABERE YORUM KAT