1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da anadil günü yürüyüşü
Diyarbakır'da anadil günü yürüyüşü

Diyarbakır'da anadil günü yürüyüşü

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da çeşitli sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Dünya Anadil Günü nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

A+A-
Koşuyolu Parkı'nda bir araya gelen grup, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kadar yürüdü. Yürüyüşe; BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı.
 
Yürüyüşün ardından Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen yöneticisi Özlem Kaçar, Dünya Anadil Günü nedeniyle Diyarbakır'da bugün iki dersi Kürtçe olarak verdiklerini kaydetti. Kaçar, Türkiye'de 18 dilin kaybolmayla karşıya karşıya kaldığını belirterek, "Çok kültürlü, çok dilli bir toplumda bir arada gönüllü ve demokratik bir birlik için tüm halkların eşit haklara sahip olması gerekmektedir. UNESCO'nun 1999 yılı uyarısında dünyada 2 bin 473 dil; ülkemizde ise 18 dil kaybolmayla karşı karşıyadır.
 
Bu dillerden biri de Kürtçenin lehçelerinden biri olan Kurmançki lehçesidir. Eğitim-Sen genel merkezi ve biz Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi olarak anadille ilgili bu yasakçı, tekçi toplumu ötekileştiren, yaralayan tüm yasal engellerin kaldırılarak, bu taleplerin hayat bulması adına her türlü demokratik hakkımızı sonuna kadar zorlayarak kullanacağımızı ve mücadelemizi devam ettireceğimizi bildiririz. Bu çerçevede bu gün 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nde başta Diyarbakır olmak üzere örgütlü olduğumuz tüm alanlarda iki ders saati Kürtçe eğitim vererek bu doğal talebi yaşama geçirmeye çalışıyoruz" dedi. 
 
Yapılan açıklamanın ardından grup, sessizce dağıldı.
 
(ÜN-YRT-SO-Y)
 

HABERE YORUM KAT