1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'anadil' bayramı
Diyarbakır'da 'anadil' bayramı

Diyarbakır'da 'anadil' bayramı

Diyarbakır'da anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla düzenlenen mitingde konuşan BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, "Dilimiz Dicle'dir, dilimiz Fırat'tır" dedi.

A+A-

Kurdi-Der ve Eğitim-Sen öncülüğünde 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında, anadilde eğitimin önündeki engellemelerin kaldırılması amacıyla İstasyon Meydanı'nda miting düzenledi.
Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek konuşmasında, "Kürtler yüzyıllardır yok olmayla karşı karşıyadır. İktidarlar, devletler Kürtleri kalbinin orta yerinden 4 parçaya bölmüşlerdir. Bu yüzden Kürtler için anadil daha büyük bir öneme sahiptir. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana tek dil, tek devlet cümlesi kuruluyor ve 1924 den bu yana devam ediyor. Anadilde eğitim haktır" diyen Birtek, AKP Hükümeti'nin dini asimilasyon aracı olarak kullandığını söyledi.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ise, Ortadoğu 'da binlerce rengin olduğunu ifade ederek, "Küresel emperyalizmin baskı sonucu bu diller yok olmaya mahkum ediliyor. Kürt dili Ortadoğu dilleri arasında önemli bir yerdedir" dedi.

HABERE YORUM KAT