1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ambulans dağıtım töreni
Diyarbakır'da ambulans dağıtım töreni

Diyarbakır'da ambulans dağıtım töreni

DİYARBAKIR- Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır için tahsis edilen 15 ambulans, düzenlenen törenle hizmet vermeye başladı.

A+A-
Törende konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, geçtiğimiz yılda 112 acil servise 5 milyon 21 bin çağrının yapıldığını ifade ederek, 108 bin 452 vakaya ambulansların sevk edildiğini ifade etti. 
 
Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır'a 15 ambulans tahsis etti. Ambulanslar, Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü'nde Vali Hüseyin Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar'ın katımıyla yapılan törenle hizmete başladı.
 
"DİYARBAKIR'DA 20 BİN 961 KİŞİYE BİR AMBULANS DÜŞÜYOR"
 
Ambulans dağıtım töreninde konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 112 servisinin kentte yaptığı faaliyetleri anlattı. Türkiye'de sağlık alanında önemli değişim ve dönüşümün gerçekleştirdiğini ifade Vali Aksoy, vatandaşın aldığı sağlık hizmetine daha hızlı erişim, daha kaliteli hizmet alma anlayışının egemen olduğunu söyledi.
 
112 acil hizmetlerinde Türkiye'de kısa zamanda çok önemli bir değişimin yaşandığını dile getiren Vali Aksoy, “Diyarbakır'da 2002 yılında istasyon sayısı 2 iken bugün itibariyle 52'e ulaşmış durumda. 112 acil servis istasyonu başına düşen nüfusa baktığımızda Türkiye genelinde 37 bin nüfusa bir istasyon düşerken, Diyarbakır'da bu oran 31 bin 442 olarak Türkiye ortalamasının üstündeyiz. 2002 yılında 2 adet kara ambulansı sayısı bugün itibariyle 78'e çıktı.
 
Ambulans başına düşen nüfusa baktığımızda Türkiye genelinde 22 bin 838 kişiye bir ambulans düşerken, Diyarbakır'da ise 20 bin 961 kişiye bir ambulans düşebilmektedir. Bugün itibariyle Diyarbakır'da acil sağlık servisinde görev yapan 526 personelimiz bulunmakta. Kentimizde hizmet veren 1 adet helikopter ambulansımız, 3 adet kar paletli ambulansımız, 4 sedyeli 2 ambulansımız, yoğun bakım ve obez hastaları için 1 ambulans ve yeni doğan bebekler için 2 olmak üzere toplam 9 özel donanımlı ambulans Diyarbakır'da hizmet veriyor” dedi.
 
Yılda 5 milyona aşkın çağrının 112'e ulaştığını anlatan Vali Aksoy çıkılan vaka sayısının ise 108 bin 452 olduğunu belirtti. Kırsal alanda vakaya uyuşma süresinin ortalama olarak 30 dakika olduğunun bilgisin veren Vali Aksoy, kent merkezinde ise 10 dakikada vakaya ulaşıldığını söyledi.
 
(ÜN-AKK-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT