1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır’da AKP’ye başvuru şoku
Diyarbakır’da AKP’ye başvuru şoku

Diyarbakır’da AKP’ye başvuru şoku

Diyarbakır'da, 7 Haziran seçimlerinde 209 kişinin başvuruda bulunduğu AKP’ye 1 Kasım seçimleri için 56 kişi aday adaylığı başvurusunda bulundu.

A+A-

Daha önce 27'si kadın olmak üzere toplamda 122 kişi Diyarbakır’dan milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunda bulunan HDP’de ise bu sayı şimdiden çoktan aşıldı bile..

CHP bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda başvuru olurken Diyarbakır’dan zerre umudu olmayan MHP’den ise tek bir aday adayı bulunmuyor.


Diyarbakır'da, 7 Haziran seçimleri için 209 kişinin başvuruda bulunduğu AK Parti'ye, bu seçimler için de 56 kişi aday adaylığı başvurusunda bulundu.
 
Yüzde 75’e yakın düşüş yaşandı


HDP’nin barajı geçmesiyle Diyarbakır’da sadece bir vekil çıkarabilen AKP’de, bu durumu gören önceki aday adaylarının sadece yüzde 25’i başvuruda bulundu.
 
Eski Bakan Aday Adayı Oldu


Başvuranlar arasında geçen seçimlere, partisinin 3 dönem kuralına takıldığı gerekçesiyle aday olamayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker, 2'nci sıradan milletvekili adayı gösterilen ancak seçilemeyen Mehmet Selim Ensarioğlu da bulunuyor.
 
Değer, şansını bir kez daha denedi


7 Haziran seçimlerinde AKP’den aday adaylığını koyan ancak aday gösterilmeyen CHP Diyarbakır eski milletvekili Mesut Değer de bir kez daha başvuruda bulundu.
 
AKP’ye Diyarbakır milletvekili olabilmek için başvuruda bulunanların tam listesi şu şekilde:
Ercan Ezgin, Osman Aslan, Ali İhsan Merdaroğlu, Mahmut Koşan, Mustafa Elgörmüş, Yusuf Karataş, İbrahim Fırat Karakurt, Cihan Oruç, Mehmet Emin Unat, Ramazan Altaş, Mehmet Veysi Can, Halit Aydın, Daylan Karadaş, Yaprak Eker, Kutbeddin Durucan, Osman Yağız, Abbas Hüseyinoğlu, Hasan Kılıç, Mehmet Selim Ensarioğlu, Gökhan Güner, Ahmet Aydemir, Mesut Değer, Derya Karak, Filiz Kaya, Mahmut Şimşek, Selami Kaya, Nezihe Kent, Mehmet Mehdi Eker, Cevdet Nasıranlı, Hasan Doğan, Alaattin Parlak, Hüsniye Işıl Baylan, Mehmet Ali Kırsaçlı, Durdane Yalar, Mehmet Fatih Kayhan, Ercan Soyvural, Şahin Akkaya, Ahmet Yener, Leyla Yalınkılıç, Tahsin Arslan, Kadriye Esra Aygün, Bahri İleri, Şafak Yöntürk, Aziz Alper Biten, Bedirhan Akyol, Şehnaz Toy Adaş, Abdulkadir Yel, Süleyman Serdar Budak, Netice Arslan, Muhammed Şerif Aydın, Yunus Memiş, Ömer Faruk Taş, Türkan Gürler, Faruk İncel, Melek Demirtaş.
 
HDP’de başvurular uçtu


AKP’deki bu durumun tam tersi HDP’de yaşanıyor. 7 Haziran seçimlerinde 27’si kadın olmak üzere toplamda 122 kişi Diyarbakır’dan HDP milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunda bulunurken, şimdiden bu sayının üzerinde bir başvuru olduğu biliniyor.
 
Bölgede başvuran artacak


Bölgede ful çeken ve vekilliklerin çoğunu alan Halkların Demokrasi Partisi’nden özellikle bölgede bu sayının çok çok yukarılara çıkması bekleniyor.
 
CHP bildik..


Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise durum bildik. Önceki senelerde Aday adayı sayısı yok denecek kadar az iken, 1 Kasım seçimlerinde Barış sürecinden yana takındığı tavır ile bölge halklarından olumlu karşılık alan CHP umudunu buna bağlayan aday adayları bulunuyor.
 
MHP’den aday adayı yok


Bölgede hiçbir beklentisi bulunmayan ve şimdiye kadar varlık dahi gösteremeyen, bölgenin birçok il ve ilçesinde tabelası bile bulunmayan MHP’den ise Diyarbakır ve bölgede tek bir aday adayı bulunmuyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler