1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da aile boyu danışmanlık eğitimi
Diyarbakır'da aile boyu danışmanlık eğitimi

Diyarbakır'da aile boyu danışmanlık eğitimi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda yaşanan aile içi sorunlar ve boşanan çiftlerin sayısındaki artış üzerine harekete geçen Dicle Üniversitesi (DÜ) "Zorunlu Aile Danışmanlığı" eğitimine başladı.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca yürütülen "Zorunlu Aile Danışmanlığı" uygulaması kapsamında aile danışmanları yetiştirmek için sertifika programı düzenleyen DÜ, uzaktan interaktif eğitimle çok sayıda kişiye ulaşılabilmeyi hedefliyor.

Programa başvuranlar, evlerinde dinlenirken, çocuklarıyla ilgilenirken veya istedikleri herhangi bir mekanda eğitim alabiliyor.

Zaman zaman eş, çocuk, akraba ve komşuların da katılımıyla aile boyu eğitime dönüşen programla, aile danışmanı yetiştirilmesinin yanı sıra aile kurumu güçlendirilerek, evliliklerin daha sağlıklı yürümesi amaçlanıyor.

- "Evliliğe, eşe, çocuğa bakış değişti"

DÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Eyigün, AA muhabirine, toplumun en temel kurumlarından biri olan ailede ciddi anlamda yapısal ve işlevsel değişim olmasına rağmen, ailenin hem birey hem toplum için önemini koruduğunu söyledi.

Ailenin yapısı ve işleviyle, aile içindeki rollerin süreç içerisinde değiştiğini ifade eden Eyigün, "Evliliğe, eşe, çocuğa bakış değişti. Göç ve hızlı kentleşmeyle beraber ailedeki değişim ülkemizde daha hızlı yaşanıyor. Bazı aileler bu hızlı değişime ayak uyduramıyor. Boşanma oranlarındaki yükseliş bunu gösteriyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca 'Aile Danışmanlığı Kurumu' hayata geçirildi" dedi.

- "Evliliklerde ciddi sorunlar başgösteriyor"

Eyigün, daha önce isteğe bağlı olan danışmanlığın daha sonra zorunlu hale dönüştüğüne işaret ederek, şunları ifade etti:

"Hakim isterse boşanma aşamasındaki çiftleri zorunlu olarak danışmana gönderebilecek. Çift, danışmanlık hizmeti aldıktan sonra boşanıp, boşamayacağına karar verecek. Bölgemizde diğer bölgelere oranla boşanma oranı düşük ancak son zamanlarda boşanma sayısında ciddi artış söz konusu. Evliliklerde ciddi sorunlar başgösteriyor. Üniversite olarak daha önce ailelere bu kapsamda eğitim veriyorduk ancak talepte bulunanların büyük kısmı çalıştığı için eğitimlere katılamıyorlardı. Hem aile danışmanları yetiştirmek hem de kendilerini kişisel olarak bu alanda geliştirmek isteyenler için kadınlardan gelen talep doğrultusunda uzaktan eğitim sertifika programı açtık. Eğitime katılanların bir kısmı danışman olmak, bir kısmı ise aileyi tanıyarak daha mutlu bir evlilik sürdürmek için programa katılıyor."

- "Geniş kitlelere ulaşıyoruz"

"Kursiyerlerin yemek yaparken, çocuklarıyla ilgilenirken ya da dinlenirken eğitim alma imkanına kavuştuğu uzaktan eğitimle evlerde toplanan çok sayıda bölge insanına da ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diyen Eyigün, kursiyerlerin katılımıyla derslerin son derece verimli geçtiğini kaydetti.

Eyigün, dersleri kadınların çoğu zaman eşleriyle takip ettiğini anlatarak, "Çok geniş kitlelere ulaşıyoruz. Bazı katılımcılar, dersi komşularının da dinlemek istediğini söylüyor. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

- "Danışmana yönlendirilen 400 çiftten 75'i boşanmaktan vazgeçti"

Eyigün, aile danışmanlığı hizmetinin yanlızca boşanma aşamasındaki değil, evlilik öncesinden başlayarak eşin vefatından sonraki sürece kadar her aşamada aileye destek sunduğunu anlattı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geline, eşe, evliliğe bakışın farklı olduğunu dile getiren Eyigün, "Şiddet ve benzeri konularda bölgenin kendi yapısından kaynaklanan sorunları var. Bölgede görev yapacak danışmanların bölgenin bu bakışını ve toplum psikolojisini iyi bilmesi gerekiyor. Derslerde bu konuları sosyolojik olarak irdeleyip, bakış açısı sunuyoruz" dedi.

Eyigün, öncelikli amaçlarının bölgedeki evliliklerin daha sağlıklı yürümesini sağlamak olduğunu anlatarak, "Danışmanlık eğitimi buna vesile olacak. Bakanlıkça geçen yıl gerçekleştirilen pilot uygulamada boşanmak isteyen ve hakim tarafından zorunlu olarak danışmana yönlendirilen 400 çiften 75'i boşanmaktan vazgeçti" ifadelerini kullandı.

- "Evliliği yürütmek zor değil"

Eyigün, kadınların evlilikten beklentilerinin değiştiğini, yasalarla hakları korunan, çalışarak ayaklarının üzerinde duran kadınların artık duygusal beklenti içinde olduğunu anlatarak, "Eşe zaman ayırma, sevgi, sadakat, değer, saygı gösterme önemli. Küçük bir hediye, bir jest kadınları fazlasıyla mutlu ediyor. Sadakat da olduktan sonra evliliği yürütmek zor değil. Derste bunları da anlatıyoruz" şeklinde konuştu.

Kadınların hayatın akışı içinde erkeklerin birçok rolünü üstlendiğini, bunun kimi zaman erkeği bilinç altında rahatsız ettiğini belirten Eyigün, şöyle konuştu:

"Erkeğin mutluluğu ve aile hayatının devamı kadının mutluluğundan geçiyor. Kadının mutluluğu toplumun mutluluğu demek. Amacımız mutlu evliliğin yöntemlerini hanımlara ve beylere göstermektir."

Sertifika programını başarıyla tamamlayanların bakanlığın yönergesi doğrultusunda doğrudan aile danışmanlığı merkezleri açarak ailelere danışmanlık hizmeti verebileceğini ifade eden Eyigün, bu sertifikanın zorunlu danışmanlık uygulamasının hayata geçirilmesinden sonra Türkiye'de ihtiyaç haline geleceğini aktardı.

- "Evimize gelen herkes bu eğitimi dinlemek zorunda"

Sertifika programına katılan 2 çocuk annesi hemşire Meltem Toklu, aile danışmanı olmak amacıyla eğitime katıldığını ancak mesleği gereği ailelerle iç içe olduğundan bu eğitime ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Toklu, aile içi şiddetin hastanelerde son bulduğuna dikkati çekerek, "Şiddet ve benzeri sorunlar yaşayan vakalara bilinçli bir şekilde yaklaşıp destek sunmamız gerekiyor. Hastalar bir süre sonra yaşadıkları sorunları bizimle paylaşıp, destek istiyor. Öncelikli amacım hastalara yardımcı olmak, yasal düzenleme yapılırsa da aile danışmanı olmak istiyorum" dedi.

"Örgün eğitim olsaydı böyle bir programa katılmam imkansızdı" diyen Toklu, uzaktan eğitimle yemek yaparken, kızına ders çalıştırırken, misafirliğe gittiğinde bile dersi bilgisayarla takip edebildiğini anlattı.

Toklu, eğitimle öfkeyle baş etme konusunda çok şey öğrendiğini kaydederek, "Evimize gelen herkes bu eğitimi dinlemek zorunda. Eşim, çocuklarım, komşularım, arkadaşlarım bu eğitimden istifade ediyor" dedi.

Meltem Toklu'nun eşi Tuncer Toklu da, çoğu zaman eğitime katıldığını ifade ederek, güncel sunum tekniği ve zengin içeriğiyle dersleri çok verimli bulduğunu anlattı.

Evlilik konusunda her tür bilginin farkındalığı artıracağına inandığını kaydeden Toklu, eğitimin aile kurumuna katkı sunduğunu söyledi.

Eğitime doğal izleyici olarak katılan Meltem Toklu'nun kardeşi Nur Hak Yılmaz ise evlilikle ilgili güncel konuları ele aldığı için dersleri ilgiyle takip ettiğini belirterek, eğitimin ardından konuları tartışarak yeniden ele aldıklarını, eğitimden tüm aile bireylerinin faydalandığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT