1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Diyarbakır'da AİDS'e dikkat standı"
"Diyarbakır'da AİDS'e dikkat standı"

"Diyarbakır'da AİDS'e dikkat standı"

1 Aralık Dünya AİDS Günü dolayısıyla Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından N CİTY AVM' de AİDS Standı açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği standta konunun önemine dikkat çekmek için AİDS bilgilendirme broşürleri ve balonlar dağıtıldı. Ve AİD

A+A-
DİYARBAKIRDA ''AİDS'E DİKKAT'' STANDI AÇILDI
 
1 Aralık Dünya AİDS Günü dolayısıyla Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından N CİTY AVM' de AİDS Standı açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği standta konunun önemine dikkat çekmek için AİDS bilgilendirme broşürleri ve balonlar dağıtıldı. Ve AİDS'i simgeleyen Kırmızı kurdelalar takıldı.
 
Standa Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN, Müdür Yardımcıları Dr. Murat KOÇ, Dr. Seyfettin SARIBAŞ ve Ahmet Nursi CENGİZ ile Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Dr. Serkan BÜTÜN katıldı. Dr. Fatih Mehmet ASLAN yaptığı açıklamada; “HIV Enfeksiyonu 1980'li yıllardan beri tüm dünyada görülmektedir. Bulaşma yolu ise en sık korunmasız cinsel temas, ikinci olarak ise damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektörler ile olmaktadır. HIV Enfeksiyonu, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Hastalığın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmaktadır. Bununla birlikte uygulanan ilaç tedavisi bulaşıcılığı da engellemekte,  HIV(+) anne ve babadan,  HIV(-) bebek doğabilmektedir. Ancak hastalığın aşısı bulunmamaktadır. Ülkemizde de HIV/AIDS hastalığı konusundaki farkındalığın ve test imkânlarının artması ile birlikte, tanı alan HIV/AIDS vaka sayısında göreceli bir artış görülmektedir. Ancak Türkiye hala dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir. Bakanlığımıza 1985'den bu yana 7050 HIV(+) kişi bildirimi yapılmıştır. Vakaların yaklaşık %73'ünü erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenenler 40-49 yaş arasındaki kişilerdir. Ülkemizde bildirimi yapılan HIV(+) vakaların yaklaşık %17'si yabancı uyrukludur. HIV ile enfekte kişilerin tedavileri, sosyal güvence kapsamında karşılanmaktadır. Sağlık sigorta kapsamında olmayan HIV/AIDS hastalarına sosyal durumları uygunsa yeşil kart sağlanmaktadır.”dedi.
 
Gün boyu devam eden stand ile AİDS'in son yıllardaki tehlikeli yükselişine dikkat çekilerek vatandaşlarımıza hastalıktan korunma yolları ve alınacak önlemler ile ilgili bilinçlendirme yapıldı.

HABERE YORUM KAT