1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ağır insan hakları ihlalleri konferansı
Diyarbakır'da ağır insan hakları ihlalleri konferansı

Diyarbakır'da ağır insan hakları ihlalleri konferansı

Diyarbakır Barosu 'Ağır Suçların Etkili Soruşturulmasında Uluslararası Deneyim' konulu konferans düzenleyecek.

A+A-
Diyarbakır Barosu, 'ağır insan hakları ihlallerinin etkili soruşturulmasında etkili hukuksal yöntemler, delil toplama-bulguları değerlendirmede dünya deneyimleri' konulu bir konferans düzenliyor. Bir otelde 11-12 Ocak tarihlerinde yapılacak olan konferansın moderatörlüğünü Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Hafıza Merkezinden Meltem Aslan ve Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim yapacak.
 
Konferansa konuşmacı olarak, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Mithat Sancar, Due Process of Law (Washington) Genel Direktörü ve Peru Hakikat Komisyonu Özel Araştırmalar Birim Üyesi Katya Salazar, Hukukçu-Yazar Orhan Kemal Cengiz, Essex Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Francoise Hampson, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Günal Kurşun, Hukuk ve Sosyal Çalışmalar Merkezi (CELS, Arjantin) Genel Direktörü Gaston Chillier, Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi'nden Kerem Altıparmak, Adli Tıp Uzmanları Derneği'nden Prof. Dr. Ümit Biçer, Arjantinli Adli Tıp ekibinden İvana Wolf, Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi'nden Doç Dr. Ahmet Murat Aytaç ve İnsani Hukuk Merkezi (HLC, Belgrad) Milica Kostic katılacak.
 
Konferansın ilk oturumunda "Ağır ihlallerin soruşturulmasında Türkiye'de ceza adalet sisteminin başarısızlığı, hakikate ulaşmada adli mekanizmanın tutumu, resmi veya gayri resmi bir hakikat komisyonu mümkün mü?", ikinci oturumda "Uluslararası hukuk ve içtihatlar ışığında insan haklarının ağır ihlalleri, insanlığa karşı suç ve bu suçların soruşturma usulleri, geçmişler yüzleşme", üçüncü oturumda "Türkiye'de ve dünyada faili meçhuller ve zorla kaybetmelere ilişkin süren soruşturma ve davaların ulusal ve uluslararası ceza hukukuna göre analizi/mahkeme kararları", dördüncü oturumda, "Cezasızlık uygulaması ve araçları, delil toplama sorunu, tanıklar, toplu mezarlar", beşinci oturumda "İnsan haklarının ağır ihlallerinde veri toplama, hakikatin belgelenmesi deneyimleri konuları ele alınacak.
 
Konferansın sonunda genel değerlendirmeler ve konferansın sonuç bildirgesi hazırlanacak.

HABERE YORUM KAT