1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'adalet' rahatladı
Diyarbakır'da 'adalet' rahatladı

Diyarbakır'da 'adalet' rahatladı

PKK suçu kapsamında 7 ildeki soruşturmaların yürütüldüğü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gelen dosya sayısı yüzde 30 azaldı.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çözüm süreciyle birlikte yaşanan olumlu hava Diyarbakır Adliyesi'ne de yansıdı.

7 ilin "PKK suçu" kapsamındaki soruşturma dosyalarının yürütüldüğü TMK'nın 10. maddesiyle yetkilendirilmiş Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nde geçen yılın ilk 5 ayında yaklaşık 2 bin 150 soruşturma kaydı yapılırken, bu yılın mayıs ayına kadar olan 5 aylık bölümünde, büyük kısmı geçmiş tarihli suçları içeren bin 485 dosya girişi gerçekleşti.

2 mahkemeye 5 ayda 413 dosya

Kamuoyunda "3. Yargı Paketi" olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan 4 Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi yerine kurulan Diyarbakır 8 ve 9'uncu Ağır Ceza Mahkemelerinde bu yılın ilk 5 ayında 413 dosya görüldü. Bu arada mahkemelere yansıyan dava dosyalarının büyük kısmını da PKK mensuplarınca gerçekleştirilen eylemlerin oluşturduğu öğrenildi.Geçen yıl "PKK" suçlarının görüldüğü mahkemelerde bin 487 dava dosyası ele alınmıştı.

Faili meçhul" dosyalara ağırlık veriliyor

Yaşanan süreçle beraber dosya sayısında azalma yaşanan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, "faili meçhul" dosyalara ağırlık vermeye başladı.

Şimdiye kadar Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun'un yürüttüğü "faili meçhul" olaylarla ilgili yaklaşık 10 bin dosya, TMK'nın 10. maddesiyle görevli 11 cumhuriyet savcısı arasında bölüştürüldü. Her savcıya 900'e yakın dosya düştü.

Baro başkanları olumlu karşıladı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi,  dosya sayısındaki düşüşte hem silahlı eylemlerin hem de sokak eylemlerindeki düşüşün etkisinin olduğunu, bu oranın daha da düşmesini umut ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT