1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da ‘Acil Destek Hattı’na 97 kadın başvurdu
Diyarbakır’da ‘Acil Destek Hattı’na 97 kadın başvurdu

Diyarbakır’da ‘Acil Destek Hattı’na 97 kadın başvurdu

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmaları kapsamında hizmete açtığı Acil Destek Hattı ve İlk Adım İstasyonu’na yılın ilk sekiz ayında 97 kadın başvurdu.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’nın, kadına yönelik şiddetle mücadele yürütmek amacıyla açtığı Acil Destek Hattı’na yılın ilk sekiz ayında 59 kadın, İlk Adım İstasyonu’na 38 kadın başvurdu.

Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, başvuruda bulunan kadınların 51’i, 40 çocukla birlikte İlk Adım İstasyonu’na kabul edildi, bunlardan 7 kadın ve 8 çocuk can güvenliği tehlikesi nedeniyle sığınma evine yerleştirildi.

44 kadın ve 36 çocuğun İlk Adım İstasyonu’nda kalma süreci içerisinde sorunları çözümlenerek kurumdan çıkış işlemleri yapılırken, 7 kadın ve beraberindeki 4 çocuğun İlk Adım İstasyonu’nda kalma süreci tamamlandıktan sonra Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Sığınma Evi’ne nakili gerçekleştirildi.

Şiddete uğradığını beyan eden ve koruma kararı aldırmak isteyen 6 kadın emniyete yönlendirilirken, 9 kadına psikolojik destek verildi, boşanmak isteyen ve ücretsiz avukat talep eden 16 kadın Diyarbakır Barosu’na, 6 kadın Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) yönlendirildi.

İntihar girişiminde bulunan 2 kadına ise Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından acil müdahalede bulunuldu.

“Şiddete karşı mücadele sürüyor”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Şube Müdürü Nihal Bozhan Özbek, kadına yönelik şiddeti önleme ve izleme çalışmaların iki sığınma evi ve bir şiddet hattı aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi.

Şiddetle mücadele çalışmaları kapsamında 444 79 49 numaralı Acil Destek Hattı’nda 7/24 hizmet verildiğini anlatan Özbek, “Şiddete uğrayan kadınlara, şiddete uğrama riski bulunan, can güvenliği tehlikede olan, yaşadığı sorun hakkında bilgi almak, danışmak isteyen, psikolojik, hukuksal destek almak isteyen kadınlar için müdürlüğümüz bünyesinde danışmanlık yapıyoruz, yönlendirmelerde bulunuyoruz. Kadınların sorunları doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla kurumsal görüşmeler sağlıyoruz” dedi.

“Şiddet görenler bizi arasın”

Özbek, şiddete maruz kalmış veya kalma durumu olan, can güvenliği olmayan kadınların izleme ve değerlendirme çalışmasına alındığını, kadınların talepleri doğrultusunda izleme ve değerlendirme süresinin belirlenip sonlandırıldığını kaydetti.

Özbek, şiddet hattı üzerinden sadece şiddete maruz kalan kadınların değil şiddete tanıklık eden duyarlı vatandaşların arayıp bildirimde bulunduğunu ifade etti.

Sığınma talebiyle başvuruda bulunan kadınların çocuklarına da psikolojik destek verildiğini belirten Özbek, okul dönemlerinde ise okulları ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü anlattı.
Özbek, şiddet gören kadınların veya şiddete tanıklık eden yurttaşların kendilerine bildirimde bulunmasını istedi.

(İHA-MP-Y)

HABERE YORUM KAT