1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır’da açıklamayı organize etti, adaylığı kaptı
Diyarbakır’da açıklamayı organize etti, adaylığı kaptı

Diyarbakır’da açıklamayı organize etti, adaylığı kaptı

Diyarbakır’da açıklamayı organize etti, adaylığı kaptı

A+A-

Kürt karşıtı politikaları öne çıkararak, MHP ile milliyetçilik yarışı yapan, kendisine bağlı Osmanlı Ocakları ile Kürtlere karşı linç kampanyalarını organize eden ve öncülük eden AKP, listesini de buna göre belirledi. Kısa süre önce Diyarbakır’da 600 yandaş kuruluş adına açıklama organize eden Memur Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, aday gösterildi.

7 Haziran seçimlerin sonrasında bölge illerinde iddiasını kaybeden ve başlattığı savaş, yürüttüğü operasyonlar ve izlediği Kürt karşıtı politikası ile gittikçe eriyen AKP, milletvekilleri listesini de buna göre şekillendirdi. Kürdistan’ın kalbi sayılan Diyarbakır’da geçen seçimde sadece bir milletvekili çıkaran ve bu pozisyonunu korumak için Galip Ensarioğlu’nu yeniden aday gösteren AKP, listenin geri kalanını da iddiasız adaylardan oluşturdu. Diyarbakır listesinin dikkat çeken isimlerinden biri olan AKP’nin yandaş sendikası olan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, kısa süre önce Diyarbakır’da 600 yandaş kuruluş adına organize ettiği ve ancak 200 kişinin katıldığı açıklamanın öncülüğünü yapmıştı.

Memiş, daha önce Diyarbakır’da öldürülen AKP’li Yunus Koca cinayetini de PKK’ye mal eden twitler atarak, bölgede yaşananlardan dolayı Kürtleri PKK’ye karşı ayaklanmaya çağırmıştı. AKP Diyarbakır’dan Diyarbakır Ticaret Odası eski yöneticilerinden Ebubekir Bal, Ankara Barosu’na kayıtlı Diyarbakır Çermikli avukat Beran Çelik, Tahsin Aslan gibi isimleri aday gösterdi.

Liste başına getirilen Galip Ensarioğlu ile Diyarbakır’daki bir milletvekilini garantilemeye çalışan AKP’nin şansı hem son dönemlerde yürüttüğü politika ve yine Ensarioğlu ailesinden Mehmet Salim Ensarioğlu’nun da bağımsız aday olmasından dolayı zor gözüküyor. (DİHA)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler