1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da açığa alınan kamu personeli sayısı bini aştı
Diyarbakır’da açığa alınan kamu personeli sayısı bini aştı

Diyarbakır’da açığa alınan kamu personeli sayısı bini aştı

Diyarbakır’da darbe girişimine yönelik tüm kurumlarda başlatılan soruşturma kapsamında bin 186 kamu personeli açığa alındı.

A+A-

Gözaltına alınan 500’e yakın kişiden sorgu aşaması tamamlanan 314 kişiden 108’i sevk edildikleri mahkemelerce tutuklandı, 62’si hakkında adli kontrol kararı alınırken, 144’ü serbest bırakıldı. Haklarında gözaltı kararı bulunan firari 86 kişi ise aranıyor.
 
Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından Diyarbakır’da başlatılan soruşturma kapsamında bin 186 kamu personeli açığa alındı.
 
Diyarbakır Başsavcısı Kamil Erkut Güre başkanlığında, 5 Başsavcı vekili, 10 cumhuriyet savcısınca FETÖ soruşturması çok kapsamlı olarak yürütülen soruşturma kapsamında açığa alınan bin 186 kişiden, aralarında asker, polis, öğretmen, akademisyenlerin bulunduğu 460 kişi gözaltına alınırken, bu kişilerden de sorgu aşamaları tamamlanan 314 kişi mahkemelere sevk edildi.
 
FETÖCÜLERİN SIKIYÖNETİM KOMUTANI VE ABLASI TUTUKLANDI
 
Çoğu tutuklanma talebiyle sevk edilen aralarında Ankara’yı vurmak üzere havalanan uçakların üssü olan 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe, darbe girişiminin başarılı olması durumunda darbecilerin listesinde Diyarbakır’ın sözde sıkıyönetim komutan yardımcısı olarak gösterilen 16. Zırhı Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, ile FETÖ’cülerin ablası olarak bilinen Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın da bulunduğu 108 kişi tutuklandı. 62’si hakkında adli kontrol kararı verilmesine karar verilirken, 144’ü ise serbest bırakıldı. Haklarında gözaltı kararı bulunan firari 86 kişi ise aranıyor.
 
İşte ayrıntılar:
 
2’Sİ GENERAL 27 ASKER TUTUKLANDI
 
Güvenlik kaynaklarından alınan ve derlenen bilgiye göre; Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yıldız, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe, 16. Zırhı Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey ve İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş’in de dahil çoğu rütbeli, 272 asker gözaltına alındı. Aralarında sorguları tamamlanan ve adliyeye çıkarılan Tuğgerenaller Kartepe ve Beyribey ile üst rütbeli 27 asker tutuklanırken, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yıldız ve İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş dahil askerlerin sorguları sürüyor. Haklarında gözaltı kararı bulunan ve firarda olan 5 askerde aranıyor.
 
EMNİYET MÜDÜR YARDIMCILARININ DA BULUNDUĞU 401 POLİS AÇIĞA ALINDI
 
Emniyet Müdürlüğünde terör örgütü FETÖ ise bağlantısı olduğu gerekçesiyle aralarında emniyet müdür yardımcılığı görevlerinde bulunanların da bulunduğu 401 polis görevden uzaklaştırıldı. Bu polislerden 86’sı hakkında başlatılan soruşturmalar kapsamında gözaltı kararı verilirken, sorgu aşaması tamamlanan 57 emniyet mensubundan 39’u tutuklandı, 18’i hakkında da adli kontrol kararı verildi. Gözaltına alınanlarından 39’unun ise sorguları sürüyor. 7 polis hakkında da gözaltı kararı bulunurken, firarda olan bu kişilerin aranması da sürüyor. 
 
41 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI, 19’U FİRARDA
 
Diyarbakır Adliyesi’nde yürütülen soruşturmada; 72 hâkim ve savcı görevden uzaklaştırıldı. Gözaltına alınan ve emniyet ve savcılık sorguları tamamlanan 53 yargı mensubu mahkemelere sevk edildi. 41’inin tutuklanırken, 12’si hakkında da adli kontrol kararı uygulanmasına karar verildi. Firarda bulunan 19 hakim ve savcı hakkında da yakalama kararı çıkartıldığı belirtildi.
 
 MİLLİ EĞİTİMDE 328, DİCLE’DE 56 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
 
Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli müdür, öğretmen, eğitim uzmanı ve az sayıda personel olmak üzere toplamda 238 kişi açığa alındı. Dicle Üniversitesi’nde ise Rektör ve üniversite yönetimindeki isimler, görevli akademik ve idari personelinde içinde bulunduğu 56 kişi açığa alındı. Üniversite’nin fakültelerinde görevli dekanlarda daha önceden YÖK tarafından görevden alınmıştı. Görevden alınan ve gözaltına alınan Rektör Ayşegül Jale Saraç çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Haklarında gözaltı kararı bulunan ve firarda olan aralarında Profesör, Doçent gibi akademisyenlerinde bulunduğu 55 kişinin de aranması sürüyor.
 
 MÜFTÜLÜK TEMİZ ÇIKTI
 
Diyarbakır Müftülüğü’nde FETÖ soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan din görevlisi bulunmazken, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde 95 personel görevden uzaklaştırıldı. Diyarbakır Ticaret İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi Başkanlıklarında 16 personel de görevden uzaklaştırıldı. Yine Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde 15 kişi görevden uzaklaştırılırken, Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nde görevli 19 personel de açığa alınanlar arasında.
 
KAPATILAN OKULUN SAYISI 54
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), TCDD Gar Müdürlüğü,  Meteoroloji İl Müdürlüğü, Orman İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı, Tapu Kadastro, Merkez, Ziraat ve Halk Bankası, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Müdürlüğü, Hava Alanı Müdürlüğü, Diğer devlet kurumlarında da görevden alınmalar olurken sayı hakkında bilgi edinilemedi. Kentte OHAL’in ilk kararnamesiyle aralarında 1 üniversite, okul, dernek ve vakıfların bulunduğu 56 kurum kapatılırken, kapatıldığı açıklanan 2 okulun kapatılma kararlarının ise daha sonradan geri alındığı bildirildi. 
 
Yapılan incelemelerde ve baskınlarda çeşitli kurumlara bilgisayarların hard disklerini bozmaya çalıştığı belirlenen bazı personellerinde gözaltına alındığı öğrenildi.
 
(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT