1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 868 konut hak sahiplerini buldu
Diyarbakır'da 868 konut hak sahiplerini buldu

Diyarbakır'da 868 konut hak sahiplerini buldu

Açılış ve incelemelerde bulunmak için Diyarbakır'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Bu bölgenin bir evladı olarak tek istediğimiz şey gözyaşından, kandan, acıdan nemalananlara fırsat vermeyin" dedi.

A+A-

DİYARBAKIR- Açılış ve incelemelerde bulunmak için Diyarbakır'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Toplu Konut İdaresi' nin ( TOKİ) Diyarbakır'da yaptığı 768 konutun çekiliş törenine katılmak üzere Diyarbakır'a geldi. Şahin, Dicle Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında konuşmasına, Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket isterim' şiirini okuyarak başladı.

Diyarbakır'da, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) dar gelirli vatandaşlar için yaptığı konutların kura çekimi yapıldı. Dicle Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında düzenlenen kura törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile TOKİ'ye başvuran çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Şahin Diyarbakır'ın medeniyetlere başkentlik yaptığını ifade ederek," Diyarbakır Surlarında kocaman bir kalp vardır. Surlarda ve Diyarbakır tohumunda kalp sevgi, şefkat ve merhamet var. Dicle ve Fırat'ın bereketi ile bereketlenmişsiniz. Ben de bu bölgenin evladıyım. Ve bölgenin ilk kadın bakanıyım. Dolayısıyla ben kendimi Diyarbakırlı kız kardeşimin, ağabeyimin ve ablamın yerine koyarak onlar bizden ne talep ediyor, biz onlar için ne yapmalıyız diye büyük bir emanet olarak görüyorum. Önce insan diye çıktığımız yolculukta dili, dini, mezhebi inancı ne olursa olsun, eşrefi mahlukat olarak insanın yaşam, barınma, eğitim, sağlık, istihdam hakkını korumamız ve onların yaşam kalitesini yükseltmemiz gerekiyor"" dedi.

Bakan Şahin daha sonra "Biz yasakların olmadığı bir Diyarbakır, bir Türkiye istiyoruz dediler. Yasakları kaldırmak için çok büyük bir gayret gösterdik. Bugün anadilde savunma hakkı dediğimiz kamu hizmetlerine kendi dilinde olabileceği bir noktaya getirdik. Milli Eğitim Bakanlığımız Kürtçenin seçmeli ders olabileceğini noktaya getirdi. Her şey sizin için. Ne talep ediyorsanız bizim başımız üzerinde yeriniz var. Barınma hakkı talebinizi, bugün toplu konutun yaptığı konutları teslim etmek için buradayız. Talebin büyüklüğünü gördük kapıları açtık.

Dışarıda onlarca, yüzlerce kardeşimizi hep beraber aynı çatı altında topladık. Bugün bu kurada çıkmayan kardeşlerimizin kaydı bakanlığa talimat vererek çıkmayan tüm kardeşlerimiz için toplu konut yapılacak dedik. Başbakanımızın bize verdiği bir talimat var. Bu talimatın gereğini yapmak bizim boynumuzun borcudur. Burada özellikle böyle büyük bir talep varken biz 40 bin sosyal konutu yaptık. 2023'te 100 bine doğru gidiyoruz. Ama Diyarbakırlı kardeşimizin barınma ile ilgili toplu konut ile ilgili talebi daha fazlaysa pozitif ayrımcılık yapacağız ve buraya daha fazla konut yapacağız" şeklinde konuştu.

Bakan Şahin konuşmasının ardından, isimlerin yazılı olduğu kavanozlardan çekiliş yaparak, ev sahibi olan engelli talihlilerinden bazılarının ismini açıkladı. Daha sonra bin 868 konutun kura çekimi yapıldı.

TOKİ tarafından engelli, dul ve yeşil kart sahipleri için yapılan 47 metrekarelik 1+1 ve 67 metrekarelik 2+1 864 konut için 167 engelli ve 5 bin 181 kişi başvurdu. Yoğun başvuru nedeniyle çok sayıda vatandaş, salona girerken izdiham yaşandığı gözlendi.Kura çekiminden önce bazı vatandaşlar taleplerini Bakan Şahin'e iletmek için yoğun çaba gösterdi.

 

(Osman İçli-İLKHA)