1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 8 Mart mitingi
Diyarbakır'da 8 Mart mitingi

Diyarbakır'da 8 Mart mitingi

DİYARBAKIR- BDP, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında Diyarbakır'da bir miting düzenledi.

A+A-
BDP ve çeşitli STK'ların düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi İstasyon Meydanı'nda yapıldı. Mitinge, BDP Diyarbakır kadın belediye başkan adayları, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
 
Urfa Kapı'dan İstasyon Meydanı'na yapılan yürüyüşle başlayan mitingde İmralı Adası'ndan Abdullah Öcalan tarafından gönderilen mesaj okundu. Öcalan'ın mesajının okunmasının ardından söz alan BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, konuşmasında geçtiğimiz yıl Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının cinayetine değindi.
 
Kışanak, Paris'teki cinayetin paralel yapının işlediğini öne sürerek, AK Parti hükümetinin de cinayet konusunda elindeki belgeleri açıklaması gerektiğini anlattı. Kışanak, "Bu erkek zihniyetinin temsilcileri özgürlükten, Kürt kadınlarından korkuyorlar. Diyarbakır'da ilan ediyoruz, korkmaya devam edin, bölgenin dört bir yanında kadın devrimi yaşanıyor. Tüm Kürt kadınları adına bir kez daha söz veriyoruz, ant olsun ki, Paris'teki cinayeti işleyenlerin yakasına yapışıp, hesap soracağız. Sakine'lerin anısına bir kadın devrimini gerçekleştireceğiz ve onlara bu devrimi armağan edeceğiz.
 
Paris'teki cinayeti işleyenler, zannetti ki Kürt kadını korkar. Yanıldıklarını işte bugün burada bir kez daha gösterdiniz. Biz bu yola korku duvarını yıkarak çıktık. Eğer biz korkularla yolundan dönen olsaydık, işkence tezgahlarında vazgeçerdik. Kimse artık yalanlarıyla Paris cinayetini örtbas edemez. Çok iyi biliyoruz ki Paris'teki cinayetleri AK Parti hükümeti, MİT, paralel yapı, derin devletle birlikte işledi. Bu kirli, alçakça cinayeti hep birlikte işlediler. Aksini iddia eden varsa, AK Parti, MİT ben bu işin içinde yokum diyorsa, ellerindeki belgeleri açıklasınlar. Ömer Güney'in kim olduğunu, kimlerden emir aldığını çok iyi biliyorsunuz. Çıkın açıklayın o zaman. Eğer içinizde birileri size rağmen bu cinayeti işlemişse bunu da açıklayın” dedi.
 
Kışanak'ın konuşmasının ardından miting konser etkinliğiyle devam etti.
 
(ÜN-AKK-Y)
 

HABERE YORUM KAT