1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 8 Mart coşkuyla kutlandı
Diyarbakır'da 8 Mart coşkuyla kutlandı

Diyarbakır'da 8 Mart coşkuyla kutlandı

“Kobani'de Direnen Kadınla Örgütlenelim, Yaşamı Özgürleştirelim “ şiarıyla düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingine, dünyanın dört bir yanından kadınlar katıldı.

A+A-
Yöresel kıyafetlerin giyildiği mitingde, Kobani, Şengal ve Mahmur'da direnen kadınlar ile Rojava kadın devrimi selamlandı..
 
Diyarbakır'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, büyük bir coşkuyla kutlandı. Mitinge, Belediyemiz Eş Başkanı Gültan Kışanak, bütün ilçe belediyesi eş başkanlarımız, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Barış Anneleri ile Fatma Öcalan'ın yanı sıra binlerce kadın katıldı.
 
Dünyanın 17 farklı ülkesinden gelen ve Avrupa'dan feministlerin başlattığı Dünya Kadın Yürüyüşü 4. Uluslararası Eylem Programı kapsamında 6 Mart'ta Nusaybin'den başlayan Kadın Yürüyüşü, dün Mardin'de bugün ise Diyarbakır'daydı. 8 Mart'ı kutlamak, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek, kadının birliğini, dayanışmasını ve mücadelesini yükseltmek amacıyla sabahın erken saatlerinde Dağkapı Meydanı'nda toplanmaya başlayan kadınlar, “Yasta değil, isyandayız” ve  “Kadın özgürleştikçe toplum da özgürleşir” dövizleri taşıdı, sık sık “Jin, jiyan, azadi” sloganları attı.
 
Yapılan hazırlıkların tamamlanmasının ardından kadınlar, “Kobani'deki Direniş ile Kadınlar Önderliğine ve Özgürlüğüne Yürüyor” pankartı arkasında İstasyon Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında kadınlar, erbanelerle ritim tuttu. Yürüyüş kortejinin önünde seyreden ve müziklerin çalındığı otobüsü bile bir kadın şoför kullandı.
 
Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda başlayan miting, DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek'in açılış konuşmasıyla start aldı. Tüm dünya kadınlarına ve YPJ'ye selam yollayan İpek, “Kürt kadınları olarak tüm dünya kadınları için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.
 
 Ardından konuşan Dünya Kadın Yürüyüşü Sekretarya üyesi Maria Tiresi Montirelli ise Kürt kadınlarıyla olan beraberliklerinin, sadece bu etkinlikle sınırlı kalmayacağını söyledi. Direnişleriyle kendini ispatlayan Kürt kadınlarla birlikte direniş meşalesini havaya kaldırarak alanlarda olmak istediklerini kaydeden Montirelli, sadece belirli demokratik yasalarla kadınların özgür olamayacağının altını çizdi. Montirelli "Tüm kadınlar tam anlamıyla bir özgürlük için, devrimsel nitelikte mücadele etmeli. Kadın özgürlüğü devrimden geçer" diye konuştu
 
'Kesintisiz bir kadın devrimi süreci başladı'
 
Daha sonra konuşan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Kobani'de, Şengal'de, Mahmur'da direnen kadınları ve Rojava'daki kadın devriminin öncülerini selamladı ve tüm dünya kadınlarının 8 Mart'ını kutladı. Kışanak, “Bugün gururla şunu söylüyoruz: Kadınlar direndiler. Sokakta, dağda, fabrikada, işkencede direndiler. Bize bir kadın devrimini armağan ettiler. Biz bu devrimi bütün kadınlarla buluşturmak istiyoruz. İşte bugün burada; Amed'de kadın özgürlük mücadelesi ile buluşmuştur.” dedi.
 
Artık geri dönüşü olmayan, kesintisiz bir kadın devrimi sürecinin başladığını vurgulayan Kışanak, “El ele vereceğiz. Kadın örgütünü, dayanışmasını büyüteceğiz. Bu bizim boynumuzun borcudur.” ifadelerini kullandı. Rojava'daki kadın devriminin, dünya devrimi olarak dalga dalga yayılacağını kaydeden Kışanak, bunun önünde hiç kimsenin duramayacağını, IŞİD zihniyetinin Kobani'de yenildiğini, tüm dünyada da yenileneceğini söyledi. Kadınların hayatın her alanında, kadın iradesini her şeyin önünde tutacaklarının altını çizen Kışanak, IŞİD zihniyeti nerede olursa olsun karşı çıkacaklarını ifade etti.
 
'Kadın kırımını durdurabiliriz'
 
Kışanak, Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan'ı ve diğer kadınları katleden katilleri meydandaki kadınlarla birlikte lanetleyerek, şunları söyledi: “Nerede baskı altında bir kadın varsa, nerede kadına bir kölelik yapılıyorsa hep beraber karşısında duralım. Kadına yönelik şiddeti engelleyebiliriz. Kadın kırımını durdurabiliriz. Kadınlarının mücadelesi, direnişi, önünde, tüm şehit yoldaşlarımızın önünde, saygıyla eğiliyorum. Yolunuz açık olsun direnen tüm kadın yoldaşlarımız.” 
 
Yüksekdağ: 21. yüzyıl kadın devrimi çağıdır
 
Kışanak'ın ardından konuşan Figen Yüksekdağ ise kadınların birlik ve mücadelesinin önünde saygıyla eğildiğini söyleyerek, tüm dünyada direnen, emekçi kadınların 8 Mart'ını kutladı. 2015 yılında bütün dünya kadınlarının Rojova'daki kadın devrimi nezdinde yeni bir çağa girdiğini kaydeden Yüksekdağ,  “Artık 21. yüzyıl kadın devrimi çağıdır. Artık bu çağ kadının asla köleleştirilemeyeceği bir çağdır. Artık bin yıllardan bu yana kölelik çizgisi dayatılan kadınlar, savaşmayı, direnmeyi ve kazanmayı öğrenmişlerdir. Rojava ve Kobani'de kazandılar. Şengal'de kazandılar. Artık bir kadın devrimi çizgisi var, bu kadın devrimi çizgisinden ve yolundan ilerleyenlere bin selam olsun.
 
Bu yolda şehit düşen kadın kahramanlarımıza bin selam olsun” dedi. Bugün bütün dünya kadınlarının özgürlüğü ve geleceği için Mezopotamya topraklarının el ele verildiğini, artık bu topraklarda güneşin kadınlar için doğacağını söyleyen Yüksekdağ, “Mezopotamya topraklarında direniş ve devrim kadınlar için büyüyor. Bu devrimi, bu ilerleyişi hiçbir güç engelleyemeyecek.” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi Erbane Grubu ile Koma Dengtav'ın müziği eşliğinde kadınlar doyasıya halay çekti. 
 
(Diyarinsesi.org BB)
 

HABERE YORUM KAT