1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 60 kişi organlarını bağışladı
Diyarbakır'da 60 kişi organlarını bağışladı

Diyarbakır'da 60 kişi organlarını bağışladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (DEAH) Organ Bağışı ve Nakli Haftası nedeniyle düzenlenen panele katılan 160 katılımcıdan 60 kişi organlarını bağışladı.

A+A-

DEAH Organ Nakli Merkezi Uzmanı Dr. Nurettin Ay, 60 kişinin organlarını bağışlamasını çok önemli bir olay olduğunu söyledi.

Kronolojik böbrek hastalarında büyük bir artış olduğunu bu nedenle organ bağışıklığı noktasında insanların duyarlı olması gerektiğini belirten Ay, "Diyarbakır'da düzenlediğimiz panele katılımın bu kadar yüksek olmasını beklemiyordum. Ama gördüğüm tablo beni çok mutlu etti. Ayrıca panel katılan vatandaşlarımızın 60'nın ise organlarını bağışlaması ise ayrıca beni sevindirdi" dedi.

Canlı organ bağışından çok beyin ölümü gerçekleşen insanların organlarının bağışlanmasını istediklerini belirten Ay, şunları söyledi:

"Ülkemizde maalesef organ bağışı canlılar üzerinde yürüyor. Biz beyin ölümü gerçekleşen insanlar üzerinde bu işin yürümesini istiyoruz. Çünkü canlı insanın organını almak çok daha zor ve riskli. Ama beyin ölümü gerçekleşen bir insanın organını almak çok daha rahat ve risksiz. Nedenine gelecek olursak, her doktor ya da her cerrah organ nakli yapamaz.Ve bu her yerde yapılamaz.Organ nakli için uzman doktorlar ve donanımlı merkezler lazım. Bu nedenle beyin ölümü gerçekleşen insanların organlarının alınmasından yanayız. Bu cerrahi olarak önerdiğimiz bir olay."

Görev nedeniyle birçok il ve ilçeye gittiklerini belirten Ay, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Cizre'ye işimiz gereği bir ziyaret gerçekleştirdik. Yaşamlarını diyalizle sürdüren gençlerimizi orada gördüm. Onları görünce çok etkilendim. Gencecik insanlar diyalize bağlı bir yaşam sürdürüyorlar. Bu insanlar diyalizle en fazla 10 veya 14 yıl yaşarlar. Ama böbrek nakli olurlarsa hem yaşam süreleri artacak hem de hayatlarının kalitesi yükselecektir. Bu nedenle vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını istiyoruz. Özellikle beyin ölümü gerçekleşen insanlarımız konusunda duyarlılık bekliyoruz."

HABERE YORUM KAT