1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 6 kişi gözaltına alındı
Diyarbakır'da 6 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır'da 6 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır'ın Hani, Lice ile Bingöl karayolunda çeşitli tarihlerde meydana gelen yol kesme ve güvenlik güçlerine saldırı olaylarıyla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından Hani, Lice ile Bingöl karayolunda çeşitli tarihlerde meydana gelen yol kesme ve güvenlik güçlerine saldırı olaylarının aydınlatılmasına yönelik düzenlenen operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, "Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Hani ve Lice ilçelerinde Bingöl - Diyarbakır karayolunda çeşitli tarihlerde meydana gelen yol kesme ve kolluk kuvvetlerine karşı saldırı olayları ile ilgili suçların aydınlatılması maksadıyla 24 Mayıs 2014 tarihinden itibaren adli makamların talimatları doğrultusunda olayın aydınlatılmasına yönelik soruşturma başlatılmıştır. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca yapılan uzun süreli çalışmalar sonucunda; PKK mensuplarının ve müzahir oluşumların, Hani ve Lice ilçelerindeki yol kesme eylemlerine katılmaları konusunda sivil halkı tehdit ederek baskı ile eylem yaptırdığı, kolluk kuvvetlerine karşı saldırıları bizzat organize ettikleri ve basın-yayın yolu ile pkk propagandası yaptıkları yönünde veriler elde edilmiştir.

Yapılan çalışmalar sonucunda Diyarbakır Cumhuruyet Başsavcılığının talimatıyla; pkk'ya Üye Olma,pkk amaçlı yol kesme, araç yakma ve kolluk kuvvetlerine toplu aktif direnme suçlarını işleyen şahıslara ait 12 adreste zırhlı araçlar desteğinde, Jandarma Adli Kolluk Birimleri, Jandarma Özel Harekat Timleri ve Polis Özel Harekat Timlerinin katılımıyla 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 04.30'ten itibaren eş zamanlı operasyon icra edilmiş ve yapılan arama sonucunda 6 şüpheli yakalanarak haklarında adli işlem başlatılmıştır. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve terörle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir" denildi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler