1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da 58 bin öğrenci yaz Kur’an kursuna katıldı
Diyarbakır’da 58 bin öğrenci yaz Kur’an kursuna katıldı

Diyarbakır’da 58 bin öğrenci yaz Kur’an kursuna katıldı

Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan yaz Kuran kurslarına bu yıl da yoğun bir katılımın olduğunu belirten Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, kursların bitmesiyle çocukların dini eğitimlerinin tamamlanmadığını ve velilere bu konuda görevl

A+A-

Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yoğun bir katılımla gerçekleşen yaz Kur’an kurslarında öğrencilere Kur’an-ı Kerim okuma, namaz kılma, sure ve dualar öğretilerek inanç, ibadet, ahlak konuları ile Hz. Muhammed'in hayatı hakkında bilgiler verildi.


Yaklaşık 9 haftanın ardından okulların açılmasıyla sona eren yaz Kur’an kursları hakkında bilgi veren İl Müftüsü Burhan İşliyen, kursların bitmesiyle çocukların dini eğitiminin tamamlanmadığını ailelere çocuklarını takip etme görevinin düştüğünü söyledi.


Kur’an kurslarına yoğun ilgi gösterildiğini belirten İşliyen, “Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’ımızda da vatandaşlarımız yaz Kur’an kurslarına yoğun ilgi gösteriyor.

 

 Bilindiği gibi birkaç yıldır Kur’an kurslarımız Ramazan ayına denk geliyor.  Ramazan ayı Kur’an ayı olması hasebiyle çocuklarımızın mukabeleleri takip ederek Kur’an-ı Kerimle olan bağlılıkları sıklaşıyor. Yaz Kur’an kurslarımız sona ermiş durumda. Arkadaşlarımız, çocuklarımıza bu süre içerisinde gerek Kur’an-ı Kerimi gerekse de cami adabını öğretmeye çalıştı.” dedi.


“Yaz Kur’an kursların bitmesiyle çocuklarımızın dini eğitimi tamamlanmıyor”


58 bin öğrencinin Kur’an kurslarına geldiğini söyleyen İşliyen, “Diyarbakır’da yaklaşık 32 bin civarında erkek öğrencimiz, 26 bin civarında da kız öğrencimiz olmak üzere toplam 58 bin öğrencimiz yaz Kur’an kurslarına devam ettiler.  Yaz Kuran kursların bitmesiyle çocuklarımızın dini eğitimi tamamlanmıyor. Velilerimize seslenmek istiyorum;

çocuklarımıza mümkünse imam hatip ortaokullarında Kur’an-ı Kerimi öğrenme zemini tanıyalım. Liselerde de bu zemini oluşturmaya çalışalım. Bu mümkün olmuyorsa hangi okula devam ederse etsin seçmeli ders olarak Kur’an-ı Kerimi ve Hz Peygamberin hayatını tercih etmeleri için mutlaka takipçisi olalım.

 

Bazen yeteri kadar öğretmenimiz yok, yeteri kadar talep eden yok gibi gerekçelerle çocuklarımızın bu imkânlardan istifade etmeleri için önlerine bu engeller konuluyor. Velilerin takibi bu noktada çok önemlidir.” diye konuştu.


“Bir anne babanın evladına çocuğuna bırakacağı en büyük miras güzel ahlaktır”


Çocukların mutlaka Kur’an’la tanıştırılması ve gönüllerine Hz Peygamberin sevgisinin yerleştirilmesi gerektiğini dile getiren İşliyen, “Büyük paralar kazanmış, büyük makamlara gelmiş ama ahlaktan, nizamdan yoksun bir insan mı yoksa elinde bir süpürgeyle sokakları temizleyen ahlaklı, edepli, imanlı bir kardeşimiz mi Allah katında daha değerlidir?

 

Bu sorunun cevabı hiç düşünmeden ahlaklı, imanlı olan Allah katında daha değerlidir. Bu bilinçle hareket ederek çocuklarımızı mutlaka Kur’an’la tanıştırmak, gönüllerine Hz Peygamberin sevgisini, ibadetlerin sevgisini, namazın sevgisini yerleştirmek gerek ve mutlaka ahlaklı, erdemli, edep sahibi bireyler için çaba göstermek gerekir. Bir anne babanın evladına çocuğuna bırakacağı en büyük miras Hz Peygamberin ifadesiyle güzel ahlaktır.” ifadelerini kullandı.


“Çocukların zihinleri kalpleri boş bir sayfaya benzer”


Ebeveynlerin çocuklarının karnını doyurmayı düşündükleri kadar zihinlerini ve kalplerini de doyurmanın yollarını aramaları gerektiğini ifade eden İşliyen, “Biz yaz Kur’an kursu süresince çocuklarımızla günde en fazla 3 saat bir araya gelebildik. Çocuklarımızın kalan 21 saatinden uyku, yeme, içmeyi çıkarırsanız kalan 10-11 saati oyunlarda, internetlerde, bilgisayar ve telefon başlarında geçiyor.

 

İnternette dolaşırken bastığı bir tuşla çocuklara hangi dünyaların açıldığını, zihnini ve kalbini nelerin doldurduğunu ya da nelerin kirlettiğini bilemiyoruz.” dedi.


İşliyen, “Çocukların zihinleri, kalpleri boş bir sayfaya benzer. Ne doldurursanız, neyi izlerse şahsiyetlerinin gelişmesinde etkileri oluyor. Onun için neyi izlediği önemlidir. Her anne baba çocuğunun karnını doyurmayı düşündüğü kadar zihnini ve kalbini doyurmanın yollarını aramalıdır.” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler