1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 5 dilde sağlık hizmeti dönemi
Diyarbakır'da 5 dilde sağlık hizmeti dönemi

Diyarbakır'da 5 dilde sağlık hizmeti dönemi

Türkçe dışındaki dil kullanımları, bazı kamu hastanelerinde uygulanmaya başlandı.

A+A-

Diyarbakır'da bir süre önce BDP'li belediyelerin “çok dilli hizmet” çerçevesinde başlattıkları Türkçe dışındaki dil kullanımları, bazı kamu hastanelerinde de uygulanmaya başlandı.

Demokratikleşme paketinde “W, Q, X” gibi harf yasağının kaldırılmasının yer alması üzerine Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından doktor ve hemşirelere yönelik açılan Kürtçe dil kursu devam ederken, Diyarbakır Çocuk Hastanesi 5 dilde hizmet vermeye başladı.

TABELALARA YAZILDI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 11 iline hizmet veren hastanede, ameliyathane, yoğun bakım, acil servis ve poliklinik gibi birim yönlendirme tabelaları Türkçe, Kürtçe, Arapça, Zazaca ve İngilizce olarak hazırlandı. Hastane bahçesine ise çok dilli olarak, “Hoş geldiniz”, “Geçmiş olsun”, “Aşı ile korunuyoruz”, “Sağlık çalışanlarına şiddete hayır”, “Ekmeğinizi israf etmeyin”, “Çiçek su ile çocuk sevgiyle büyür”, “İlk 6 ay sadece anne sütü” gibi halk sağlığını ilgilendiren bilgilendirme afişleri asıldı. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi yöneticisi Dr. Atilla Yazıcıoğlu, 11 ilden farklı kültürlerden 10 milyon kişiye sağlık hizmeti verdiklerini belirterek, tabelalarda Türkçe'ye ek olarak Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce'ye de yer verdiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT