1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da 30 Eylül alarmı
Diyarbakır'da 30 Eylül alarmı

Diyarbakır'da 30 Eylül alarmı

Başbakan Erdoğan'ın 'Demokratikleşme paketi'ni açıklayacağı 30 Eylül'de, BDP, Diyarbakır'da “Abdullah Öcalan'a özgürlük” talebiyle büyük bir yürüyüş düzenlemeyi planlıyor.

A+A-

Türkiye'nin nefesini tutup beklediği tarihi 'Demokratikleşme paketi'nin detaylarının Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağı 30 Eylül'de Diyarbakır'da kritik bir yürüyüş hazırlığı var.

BDP'nin organize ettiği Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın da katılacağı yürüyüşte “Abdullah Öcalan'a Özgürlük ve Kürtlere Statü” talebi dile getirilecek. BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt “Paketlerle Kürt halkı oyalanıyor. Çağdaş sürprizlerle dolu olduğu iddia edilen demokratikleşme paketi allanıp pullanıyor. Bu paketin de kof çıkacağı şimdiden bellidir” diyerek yürüyüşe destek istedi.

GÜVENLİK ALARMDA

BDP yürüyüş için Diyarbakır Valiliği'ne başvurdu. Başvuru hâlâ değerlendirme aşamasında. Terör örgütü yandaşlarının provokasyonu ihtimali üzerine güvenlik güçleri alarma geçti. İstihbarat birimleri üst düzeyde önlem alıyor.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNE KARŞI

Yürüyüş BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlayıp DTK binası önünde sona erecek. Yürüyüşte talep edilecek maddeler ise şunlar:

- Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlüğünün sağlanması.

- Anadilde eğitim ve Kürtçenin kamusal alanda kullanılması.

- Seçim yasasının değiştirilmesi ve yüzde on barajının kaldırılması.

- Tüm KCK'lı tutuklulara özgürlük.

BETON MİKSERİNE KARAKOL KUNDAĞI

Tunceli'nin Ovacık İlçesi'ne bağlı Kuşluca Köyü yakınlarında yol kesen bir grup TKP/ML TİKKO'lu, köydeki jandarma karakolunun yenilenme ve tadilat çalışmaları için beton taşıyan mikseri durdurdu. Şoförü araçtan indiren TİKKO'lular, “Karakola bundan sonra kesinlikle beton taşımayacaksınız” tehdidinde bulunduktan sonra beton mikserini ateşe vererek yaktı. Ormanlık alana kaçan TİKKO'luların yakalanması için jandarma zırhlı araçlarla ve hava destekli operasyon başlattı.

HABERE YORUM KAT