1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır'da 30 Bin öğrenci sporla buluşacak
Diyarbakır'da 30 Bin öğrenci sporla buluşacak

Diyarbakır'da 30 Bin öğrenci sporla buluşacak

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü,"Gençler Sevgi Dili Sporda Buluşuyor"projesiyle, 30 bin öğrenciyi spor faaliyetinedahil edecek- Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Umut:"Bu tür projelerle sporu tabana yayıyoruz"

A+A-

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullatif Umut, çocuk nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan Diyarbakır'da çocuk ve gençlerin spor faaliyetlerine büyük önem verdiklerini söyledi.

TÜİK'in 2012 verilerine göre Diyarbakır nüfusunun yüzde 36'sının 0-14 yaş grubu arasındaki çocuklardan oluştuğunu vurgulayan Umut, çocukların spordan uzak kalmaması için kurumsal faaliyetlerin yanı sıra çeşitli projeleri de uygulamaya geçirdiklerini bildirdi.

Umut, çocukların ve gençlerin spor faaliyetlerinde yer almasının aynı zamanda sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılması olduğunu dile getirerek, bunun için çeşitli projeler hazırladıklarını ifade etti. Bu kapsamda "Gençler Sevgi Dili Sporda Buluşuyor" projesiyle 30 bin öğrenciyi spor faaliyetlerine dahil edeceklerini kaydeden Umut, öğrencilere basketbol, hentbol, tenis, jimnastik ve atletizm başta olmak üzere 15 dalda eğitim vereceklerini söyledi.
"750 antrenör yetiştirilecek"

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Umut, 30 bin öğrenciye spor eğitiminin ancak 750 antrenörle verilebileceğini, bu ihtiyacın karşılanması için de ilk etapta ilgili federasyonlarla iletişime geçip, antrenör yetiştirme kursu açacaklarını söyledi.

Eğitim alacak antrenörlerin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri ile cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının da aralarında yer aldığı kişilerden oluşacağını ifade eden Umut, şöyle konuştu:

"Antrenör kursuna katılacak kursiyerlerden kurs katılım ücreti alınmayacak. Kursta görevlendirilecek kurs hocalarına ücret ödenecek. Projeyle 30 bin öğrenciyi spor faaliyetlerine dahil edeceğiz. Çocuk, genç ve yaşlı her kesimden vatandaşımızın spor faaliyetlerinde yer alması gerekiyor. Bunun için SODES projeleri geliştiriyoruz. Bu tür projelerimizle sporu tabana yayıyoruz. Ayrıca sporun tabana yayılması için sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp onları spor kulüpleri kurmaları için teşvik ediyoruz. Spor yapan genç, hem sağlıklı olur hem de derslerinde başarılı olur. Ayrıca spor faaliyetlerinde yer alan gençler zararlı alışkanlıklardan uzak durur."

Umut, gelecek ay başlayacak antrenör yetiştirme kurslarının ardından uygulamaya geçirecekleri "Gençler Sevgi Dili Sporda Buluşuyor" projesinin bir yıl süreyle uygulanacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT