1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 3 fuar birden açıldı
Diyarbakır'da 3 fuar birden açıldı

Diyarbakır'da 3 fuar birden açıldı

Diyarbakır'da Ortadoğu Ahşap İşleme ve Mobilya Yan Sanayi Fuarı açıldı. Fuara yaklaşık 25 bin ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor.

A+A-

TÜYAP Fuar Merkezi'nde 3 gün devam edecek Ortadoğu Ahşap İşleme ve Mobilya Yan Sanayi Fuarı'nın açılış törenine, Diyarbakır Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ticaret Odası Başkanı Remzi Can, TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Milletvekili Faris Yunus ile çok sayıda işadamı katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, " Bu yıl özellikle son dönemde oluşan olumlu siyasi tablo, fuara da yansıdı. Birçok şehirden iyi talepler var. Ziyaret anlamında geçmiş yıllarda 10-15 şehir arasında otobüs getirmeye zorlanıyorduk. Şu anda 40'a yakın şehirden 50 civarında otobüs kalkacak. Mobilya imalatında çalışan, imalatını yapan firmalardan büyük talep var. Geçtiğimiz yıl 20 bin civarında ziyaretçi vardı, bu yıl 25 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz" dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can ise, " Daha önce yurt dışından istediğimiz sayıda katılım sağlanmayan fuarlarımıza, bugün 12 ülkeden katılım sağlanmaktadır. Bugün fuarımıza katılan 130 firmadan, 50'si Diyarbakır 'da ilk kez fuara katılıyor. Daha önce Türkiye içinden 10-15 arası ilden ziyaretçilerimiz olurdu. Bugün 40 ayrı ilden gelen ziyaretçilerimiz var" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir konuşmasında, "Diyarbakır 'da fuar açmak, eskiden hayal olarak görülmesine rağmen, Diyarbakır şimdilerde marka şehir haline gelmiştir. Diyarbakır imar planında değişiklik, gelecek 30 yıldaki her şey göz önünde bulundurularak yapıldı. Diyarbakır, 1 yılda 5 milyon turisti ağırlayabilecek, bir sosyal donatı ve kentsel ihtiyaca cevap verecek perspektifle dizayn edildi" dedi.

Fuarın daha verimli olması için bir ay öncesinden toplantı yaptıklarını belirten Diyarbakır Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, bu yıl Diyarbakır'da 11 fuar daha gerçekleştireceklerini söyledi.Protokol üyeleri daha sonra fuar alanını gezerek, stant görevlilerinden makineler hakkında bilgi aldı.

 

(Osman İçli - İLKHA)

HABERE YORUM KAT