1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 28 Şubat protestosu
Diyarbakır'da 28 Şubat protestosu

Diyarbakır'da 28 Şubat protestosu

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 72 sivil toplum kuruluşunun (STK) üyeleri, 28 Şubat'ı protesto etmek için bir araya geldi.

A+A-
Ofis semtinde bulunan Ofis Camii'nde cuma namazından sonra toplanan grup, AZC Plaza önüne kadar sloganlarla yürüdü. 'Darbeciler halka hesap verecek', 'Kahrolsun işbirlikçi hainler' ve 'Allah'u ekber' sloganları eşliğinde AZC Plaza önüne gelen grup burada bir açıklama yaptı. 72 STK adına basın metnini okuyan Diyarbakır Darbelere Hayır Çözüme Evet Platformu Başkanı Mehmet Duyu, 28 Şubat darbesini protesto etmek için toplandıklarını belirtti.
 
Duyu, “Tarihi; kan, gözyaşı, işkence, ve katliamlarla dolu bu coğrafyanın içinde defalarca tekerrür eden kara bir günü hatırlamak ve bugünün müsebbiplerini bir daha lanetlemek için burada toplanmış bulunmaktayız. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze değin İslami değerlerden yoksun bu askeri sınıf ve yalakası zümrelerin Müslüman halka yegane getirisi olmuştur. Bu getiriler zulüm, katliam, işkence, zindan, sürgün, fakirlik vesaire” dedi.
 
"TÜRKİYE'YE İKİNCİ KEZ 28 ŞUBAT POSTMODERN DARBESİ YAŞATILMAK İSTENİYOR"
 
Son günlerde yapılan dinlemeler ve operasyonlarla 28 Şubat uygulamalarını hatırlattıklarını kaydeden Duyu, dindar kurum ve insanları mağdur etmeye devam ettiklerini ifade etti. Bu dinlemelerin amacının İslami kesimi tıpkı 28 Şubat'ta olduğu gibi sindirmek, itibarsızlaştırmak ve etkisiz kılmak olduğunu vurgulayan Duyu, “Dün rahmetli Erbakan'ın şahsında İslami kimliğe düşmanlık besleyenler özelde bu coğrafyadaki mazlum halkın, genelde tüm İslam dünyasının önünü kesmek isteyen aynı zihniyet mensupları, bugün de sandıkta bir türlü devrilmeyen ve halkın büyük çoğunluğunun desteğini alan Erdoğan şahsında fitne üreten bir paralel yapı adı altında dostmodern bir darbe gerçekleştirmek istemektedirler.
 
Adanmış ruhların önderliğinde oluşturulan 'polis yargı ve ses kayıtları'yla bir kez daha sahnelenen bu oyun, 28 Mayıs sabahı Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp 17 Aralık'ta zirve yapan bu operasyonla Türkiye'ye adeta 'ikinci 28 Şubat postmodern darbesi' yaşatılmak istenmektedir. Netice olarak Türkiye tarihinde kara leke olarak duran ve bu ülke insanına kötülükten başka bir şey getirmeyen tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınadığımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz. Hükümeti de acil bir şekilde elinde fırsat varken darbe lobisinin tüm unsurlarından hesap sormaya ve mağduriyetlerin giderilmesi adına somut, gerçekçi ve kalıcılığı sağlayıcı yasal adımlar atmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.
 
(SZ-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT