1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 25 Kasım startı
Diyarbakır'da 25 Kasım startı

Diyarbakır'da 25 Kasım startı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'daki kadın kurum ve kuruluşları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü çerçevesinde yapılacak etkinliklerin startını, Şengal'den gelen kadınlarla birlikte, basın açıklaması yaparak verdi.

A+A-
Diyarbakır'da bulunan kadın kurum ve kuruluşlarının oluşturduğu Kadın Platformu bileşenleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında yapılacak olan etkinliklere ilişkin, Şengalli kadınlarla birlikte, basın açıklaması yaptı.
 
Yenişehir Fidanlık Alanı'nda yapılan açıklamaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da katıldı. Açıklamayı okuyan Ceren Kadın Merkezi çalışanı Şükran Mızrak, erkek egemen anlayışın kendilerini hapsettiği yaşamı kabul etmediklerini belirtti. Mızrak, “Bugün kadına karşı şiddetin geldiği aşama, kadın kimliğine dönük saldırılar mücadelemizi büyütme gerekçemizdir.
 
Biliyoruz ki erkek egemen iktidarcı zihniyetin ürünü olan şiddet, ideolojik bir eylemdir, sistemseldir, bireysel değildir. Bu saldırılara karşı en büyük cevap Rojava'dan gelmektedir. Kadının örgütlü gücünden korkan egemenlerin her türlü gericiliği ve insanlık değerlerine karşı yaptığı saldırılar karşısında Kürdistan'da Filistin'e, Arjantin'den Hindistan'a direnen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, bugün Rojava'dan yükselen kadın devrimiyle selamlanıyor” dedi.
 
“KÜRT HALKI ŞENGALLİ KADINLARIN YANINDA”
 
Kışanak ise IŞİD'in saldırılarının kadınların tarihi direnişiyle boşa çıkartıldığını belirterek, şunları kaydetti:
 
“Kürt kadınları, Yezidi Kürtler, Rojava'daki Kürtler boyun eğmedi, kadınlar direnişin sembolü oldu. Kadınlar tüm dünyaya sesini duyurdular. Kadınlar Şengal'de yaşanan acıyı, trajediyi dünyaya duyuran direnişin sembolü oldular. Kadınlar Kobani'de IŞİD vahşetine karşı direnişin sembolü oldular.
 
Tüm dünyaya Kürt halkının haklı davasını ve mücadelesini tanıttılar. Şengal'de IŞİD vahşeti Yezidi Kürtleri soykırımdan geçirmek istedi. Kürt kadınlarını cariye yapmak, köle yapmak için vahşi bir saldırı düzenledi. Şengalli kız kardeşlerimiz büyük acı çektiler. Ama bütün Kürt halkı Şengalli kız kardeşlerimizin yanındadır. İnsanlık değerlerine sahip çıkan vicdanı olan herkes Şengalli kız kardeşlerimizin yanındadır. Bu IŞİD vahşetini durduracağız”.
 
(MP-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT