1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 24 aydın ve sanatçı halen gözaltında
Diyarbakır'da 24 aydın ve sanatçı halen gözaltında

Diyarbakır'da 24 aydın ve sanatçı halen gözaltında

Yılın son günü Diyarbakır'a varan ve Bodrum, Muğla, Ankara, Adana ve Urfa'dan 'barış için' gelen 24 kişi halen gözaltında.

A+A-

Aralarında sanatçı, öğrencilerin de bulunduğu gruptakilerin serbest bırakılması için kampanya başlatıldı."Barış İçin Yürüyorum İnisiyatifi" olarak 27 Aralık 2015 günü Bodrum’dan yola çıkarak Muğla, Ankara, Adana ve Urfa’dan katılımlarla Diyarbakır'a ulaşan gruptaki 24 kişi 3 gündür gözaltında. Aralarında sanatçı ve yazar Pınar Öğrenci ile sanatçı Atalay Yeni’nin de bulunduğu gruptakilerin serbest bırakılması için change.org'da kampanya başlatıldı. 


“Bugünlerle başa çıkmanın, savaşı, ölümleri, yıkımları durdurmanın yolu, barışa ilişkin talebimizi daha yüksek sesle, hep birlikte cesaretle söylemekten ve bölge halkıyla dayanışmaktan geçiyor” diyerek Diyarbakır'a gelen 70 kişi 31 Aralık günü önce Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanları’yla buluştu. Ardından Sur'daki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için yürüyüş yapmak isteyen kitleyle buluşan, "Barış İçin Yürüyorum İnisiyatifi" üyeleri Dağkapı’daki polis barikatının önüne geldi. Burada yaşanan müdahale sırasında Pınar Ercan, Pınar Öğrenci, Arzu Erdemir, Aziz Kılıç ve Atalay Yeni’nin de aralarında olduğu 24 kişi gözaltına alındı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler