1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da 22 yaşındaki bir kişi öldürüldü
Diyarbakır’da 22 yaşındaki bir kişi öldürüldü

Diyarbakır’da 22 yaşındaki bir kişi öldürüldü

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 89 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek ve içeride bulunan aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu 200 kişinin durumuna dikkat çekmek için yapılan basın açıklaması sonrasındaki yürüyüş, kanl

A+A-

Kentin birçok yerinde polisle göstericiler karşı karşıya gelirken, merkez Bağlar ilçesi Cezaevi Üstköşesi’nde 22 aşındaki Ahmet Yılmaz adlı kişi, silahla öldürüldü.

İddiaya göre, Yılmaz öldürüldükten sonra yanına gelen kır saç ve sakallı bir kişi, yerde cansız haldeki bedenini tekmeledi. Olaylar sırasında polis ekiplerinin bazı yerlerde “Güvenliğiniz açısından siviller burayı terk etsin anonsları yaptı.

Diyarbakır’ın tarihi ilçesi Sur’da 2 Aralık 2015 tarihinden bu yana aralıksız olarak devam eden sokağa çıkma yasağında, içeride aralarında kadın ve çocukların da olduğu 200 kadar sivilin durumuna dikkat çekmek üzere, dün Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde, merkez Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı Ensan Hakları Anını önünde kitlesel bazın açıklaması düzenlendi. Açıklama saatine doğru binlerce kişi parkta toplanarak, sık sık PKK ve PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. PKK marşları eşliğinde ellerini zafer işareti yaparak saygı durusunda da bulunan topluluk, daha sonra parti yöneticileri ile milletvekillerinin gelmesi üzerine, parkın yanına gelen HDP seçim otobüsünün yanına doğru yöneldi.

Burada DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek, HDP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM Grup Başkan Vekili İdris Baluken, DBP Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek, Demokratik İslam Konferansı (DİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, birer konuşma yaptı. Konuşmalarda genel olarak Sur’da devam eden sokağa çıkma yasağı ile dışarı çıkartılmak istenen sivillere vurgu yapıldı. Devletin Cizre’de olduğu gibi Sur’da da bir katliam yapmak istediğine dikkat çekildi.

DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, AKP hükümetine seslendi. Şimşek, "Hesabını şaşırmasın. Sur halkı yalnız ve sahipsiz değildir. Sonuna kadar destek vereceğiz. Sur direnişi bu şiddetli saldırıları boşa çıkaracaktır. Bize teslimiyeti dayatanlar Diyarbakır'ın direniş tarihine baksınlar. Diyarbakır halkı teslimiyeti kabul etmeyerek, direnişi sahiplenecek" dedi.

İdris Baluken: Kürt halkı teslim olmayacak

Onun ardından kitleye seslenen HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ise katliama karşı yaşama, savaşa karşı barışa sahip çıkacaklarını belirtti. Aylarca halktan teslim olmasını isteyenlerin, halkın direnişine bakmasını isteyen Baluken, "Kürt halkı teslim olmayacak. Aylardır katliamlarla, savaşlarla halkı teslim almaya çalışanlar bu direniş tablosuna baksınlar. Bu hesap yanlış bir hesaptır. Bu katliam hesabı sonuç vermeyecek. Sur'da, Cizre'de, Derik'te, Nusaybin'de Kürt halkı direnişiyle kanıksandı" diye konuştu.

AKP'nin, Kürt mücadelesini bastırmak için çetelerle anlaştığına da dikkat çeken Baluken, "Bu zihniyete, bu katliama Kürt halkı teslim olacak bir tek Kürt bile yok" dedi.

Katliam konsepti Gladyo'da

Baluken, bugün Kürdistan'daki katliam konseptinin inisiyatifinin tamamen Gladyo yapılarında olduğunu da söyledi. AKP hükümetinin de bu darbecilerle ortaklaşarak demokrasiden uzaklaştığını ve savaşın ana unsuru olduğunu söyleyen Baluken, çözümün Cizre, Silopi ve Sur'da vahşet binaları ve bodrumlarıyla değil Kürdistan'ın dört bir parçasına barış anıtlarıyla geleceğini ifade etti.

Kamuran Yüksek: Halk sürecinin tarihi rolünü alanları doldurarak sahiplenecek

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de konuşmasında Sur'da yapılmak istenen katliamın önüne geçmek için halkın sürekli alanlarda olması gerektiğinin altını çizdi. Yüksek, "Bu sürecinin tarihi rolünü halk, alanları doldurarak sahiplenecek" dedi. Yıllar önce olduğu gibi bugün de AKP hükümetinin halkı köle olarak yaşatmaya çalıştığını dile getiren Yüksek, "Kürt halkı köle gibi değil, özgür yaşayacak. Kendi topraklarında özgürce yaşacak" ifadelerini kullandı.

Hüda Kaya: Hitler gibi tarihin çöplüğüne gömüleceksiniz

"Biz hep beraber barışın gelmesi için çalışacağız, başaracağız" diyen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise, "İnsanlarımızın, ezilenlerin, Amedlilerin, Kürdistan'ın hayatını cehenneme çevirenler, nasıl bir cehennemle karışılacaklarını görecekler" dedi. Ne insanlık ne de inanç tarihinde bugün yaşanan böylesi bir vahşeti görmediklerini söyleyen Kaya, "Hitlerin yaşattığı vahşet nasıl tarihin çöplüğüne gömüldüyse vahşet bodrumları da bu çöplüğe gömülecektir" sözlerini sarf etti.

Kaya, Sur'a dair kuşatma için "Özgürlüğün önündeki engeli kaldırın" diyerek seslenmesi sonrası sözlerini "İnsanların hayatını cehenneme çevirerek cenneti istemeyeceğiz. Halk mücadelesi budur. Kimin hak yolunda, kimin zulüm yanında olduğunu herkes görecek ve tarih bunu yazacak" diyerek noktaladı.

Savaşa savaşa insanlık kazanacak

Kaya'nın ardından ise HDK Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü kitleye seslendi. AKP faşizmi karşısında Kürdistan halkının kazanacağını ifade eden Kürkçü, Türkiye'de medyayı ele geçiren devlet aklının her yeri ele geçireceğini sandığını ancak halkların özgürlük tutkularını ele geçiremeyeceklerini vurguladı. Kürkçü, "Ankara, İzmir, İstanbul ve Çukurova halkının sesi belki buralara yetişmiyor olabilir, ama sokaklarda sesleri Kürdistan için yürüyen gençlerle yankılanmakta" dedi.

Kürkçü, AKP hükümetine ise "Siz bu savaştan nasıl çıkacaksınız? Son 'PKK'lıyı' değil, tüm Kürtleri öldüremezsiniz. Savaşa karşı insanlık ve uygulanacak hukuk kazanacak" sözleriyle seslendi.

Açıklamaların ardından kalabalık, Sur’a en yakın nokta olan Melikahmet Caddesi üzerine doğru yürümek için yola koyulduğunda, kalabalık ile polis karşı karşıya geldi. Polis, yürüyüşün kanunsuz olduğunu belirterek grubun dağılmasını istedi. Ancak grubun yürümekte ısrar etmesiyle ortalık karıştı. Bir anda Diyarbakır’ın birçok yerinde olaylar çıktı.

Güvenliğiniz için…

Yollara barikat kurmak isteyen göstericilere polisin müdahalesi çok sert oldu. Polis gaz bombası ve basınçlı suyla birçok yerde müdahalede bulundu. Olayların yaşandığı yerlerden biri olan Ofis semtindeki Ekinciler ve Gevran caddelerinde polisin sık sık “olaylarla ilgisi oylayan kişilere “Güvenliğiniz açısından siviller burayı terk etsin anonsları yaptığı gözlendi.

Bir anda dükkanlar kapandı

Yaşanan olaylar nedeniyle kentin en işlek yerlerinde bile dükkanlar bir anda kapandı, kepenkler indirildi. Ekinciler caddesinde çok sayıda TOMA sürekli ring yaparak caddeye açılan sokakları ve apartman aralarını ilaçlı su ile baskı altına aldı. TOMA’lardan sıkılan suların renklerinin çamurlu suya benzediği görüldü. Göstericilerin sık sık polis araçlarına taşla saldırdıkları da görüldü. Çıkan olaylar sırasında çok sayıda Ford Ranger aracın da caddelerde gezdiği gözlendi. Bu araçlardaki kar maskeli sivil polislerin zaman zaman araçlardan inerek gerçek mermilerle ateş ettikleri, yakaladıkları kişileri de gözaltına aldıkları görüldü.

20 yaşındaki genç öldürüldü

Olaylar sırasında kan da aktı. Bağlar ilçesine bağlı Cezaevi Üstköşesi mevkiinde Mevlana Halit Mahallesi 80. Sokak, 22 yaşında olduğu belirtilen Abdullah Yılmaz isimli kişi, polisler tarafından başından vuruldu. Yılmaz ağır yaralı olarak yakındaki özel bir hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Görgü tanıkları Yılmaz vurulduktan sonra yanına gelen sivil giyimli kır saç ve sakallı birinin, yerde yatarken ona tekme ile vurduğunu da ileri sürdü.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT