1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 18 Mart töreni
Diyarbakır'da 18 Mart töreni

Diyarbakır'da 18 Mart töreni

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümünü kutlama ve şehitleri anma töreni düzenlendi.

A+A-

18 Mart 1915 yılında başlayan Çanakkale Savaşı zaferinin 99. yılını kutlamak ve şehitleri anmak amacıyla Yenişehir ilçesinin Şehitlik semtinde bulunan Hava ve Kara Şehitliği'nde tören yapıldı.

Törene Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekili, TBMM Başkanlık Divan Üyesi Mine Lök Beyaz, Garnizon komutanlığı, belediye başkanlığı, hava ve kara kuvvet komutanlığı yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Çelenklerin sunulmasının ardından konuşma yapan Vali Kıraç, bu topraklara vatan ve istiklal için seve seve canını feda eden şehitleri, rahmetle anmak üzere toplandıklarını söyledi. Kıraç, “Sizler dünyaya bir kez daha gösterdiniz ki, hiçbir silah vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacaktır. Millet olarak bizler bu mukaddes toprakları bizlere emanet eden, kanıyla canıyla bu toprakları vatan kılan her bir şehidimizi daima minnet ve şükranla anacağız. Şehitlerimizin aziz emanetini ebediyen koruyarak, bu emaneti daha çok yükseklere taşımak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Sizleri bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, hepinizin önünde saygıyla eğiliyor, ruhlarınız şad olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından hava ve kara şehitliğinde şehit mezarlarına karanfil bırakıldı. Daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi'nde, devlet övünç madalyası takdim töreni düzenlendi.


(SZ-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT