1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 130 aile arasında husumet var
Diyarbakır'da 130 aile arasında husumet var

Diyarbakır'da 130 aile arasında husumet var

DİYARBAKIR - Bölgede son dönemlerde artan aile kavgalarının nedenleri tartışılırken, sadece Diyarbakır'da son iki ayda yaşanan kavgalarda 24 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi de yaralandı. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı verilerine göre ise kentte 130 ai

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde artış gösteren aile içi olaylarda, son iki ayda kent merkezi ve ilçelerinde, arazilerin toplulaştırılmasından ötürü yaşanan kavgalarda, 24 kişi hayatını kaybederken, 34 kişi ise yaralandı. Kavgaya karışanlardan 12 kişi tutuklanırken, 29 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı, 13 kişinin ise güvenlik güçleri tarafından arandığı öğrenildi.

JANDARMA 37 AİLEYİ BARIŞTIRDI

Diyarbakır'da 130 aile arasından yaşanan husumet olayıyla ilgilenen İl Jandarma Komutanlığı bugüne kadar bu ailelerden 37'sini barıştırdı.

Diyarbakır'a geçen yıl atanan İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hamdi Atalay'ın girişimleriyle jandarma kolluk kuvveti görevinin yanı sıra aileleri barıştırmada da etkili rol aldı. Ailelerin barışması için aralarında sosyal konularda uzmanların da bulunduğu jandarma ekipleri ailelerle görüşürken, bugüne kadar sadece 37 aile barışmaya ikna edilebildi. Albay Atalay'ın husumetli aileleri barıştırma girişimlerinin devam ettiği öğrenilirken, jandarmanın tespitine göre, arazi anlaşmazlığı, kan davası, töre ve diğer nedenlerden çıkan kavgaların asıl sebebinin, bölgede arazilerin değerlenmesi ve toplulaşmadaki sorunlardan kaynaklı olduğu belirtildi. İl Jandarma Komutanlığı verilerine göre Diyarbakır'da 2012 yılında 15 aile arasında husumetten dolayı olaylar yaşandı, bu husumetli ailelerden 7'si barıştırıldı. 2013 yılında ise 11 aile arasında olaylar çıkarken, bunlardan 4'ü barıştırıldı.

Verilere göre; 2013 yılında 11 aile arasında çıkan olaylarda 24 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi yaralandı, olaylara karışan 54 şüpheli tespit edildi, 12 şüpheli olaylara karıştığı gerekçesiyle çıkarıldığı adli merciler tarafından tutuklandı, 29 şüpheli sevk edildiği adli makamlarca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, 13 kişinin ise arandığı belirtildi.

GÜNEYDOĞU'DA 5 MİLYON HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan arazi toplulaştırma projesi kapsamında Türkiye'de şu ana kadar 5 milyon hektar arazide toplulaştırma çalışması yapılırken, bu arazilerin büyük çoğunluğu ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor. Arazi toplulaştırmalarında, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ile tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek amaçlanıyor.

HABERE YORUM KAT