1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 112 tesisin açılışı yarın gerçekleşecek
Diyarbakır'da 112 tesisin açılışı yarın gerçekleşecek

Diyarbakır'da 112 tesisin açılışı yarın gerçekleşecek

Yarın Dicle Kralkızı-Dicle Cazibe Sulaması ana kanalları ve Pamukçayı ve 122 tesisin açılışı Barajı Başbakan Erdoğan'ın görüntülü konferans bağlantısı ile hizmete alınacaktır.

A+A-

Diyarbakır ve bölge ekonomisini canlandıracak olan Dicle Kralkızı-Dicle Cazibe Sulaması ana kanalları, Pamukçayı Barajı ve 112 tesisin açılışı yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eloğlu'nun katılımıyla 112 tesisin açılış ı yarın görüntülü konferans bağlantısıyla hizmete alınacaktır.

Pamukçay Barajı ile 51 bin 340 dekar tarım arazisi sulanacak. Diğer sulama projeleri Kıralkızı-Dicle Cazibe Sulamaları 2. ve 3. kısım anakanal inşaatları ile de 960 bin dekar tarım alanına su sağlanacak. Diyarbakır'da kurulacak 4 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonuyla ( OMGİ ) Meteoroloji tahmini daha güçlü hale gelecek.

Pamukçay Barajı ile 51 Bin 340 Dekar Arazi Suya Kavuşacak

51 bin 340 dekar araziyi sulayacak olan Pamukçay Barajı ile dekar başına 356 TL gelir artışı elde edileceğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülke ekonomisine yılda 18 milyon 300 bin TL katkı sağlanacağını, 6 bin 500 kişinin ise istihdam edileceğini vurguladı. Yaklaşık 23 milyon TL'ye mal edilen baraj temelden 37,5 metre yükseklikte inşa edildi.

Kralkızı-Dicle Projesi Diyarbakır'a Hayat Verecek

Kralkızı-Dicle Cazibe Sulamaları Anakanalı 2. ve 3. Kısım inşaatları ile de Kralkızı-Dicle Projesi bünyesinde sulanacak yaklaşık 960 bin dekar arazinin sulama suyu karşılanacak.Veysel Eroğlu bu projelerle üzerinde sanat yapıları ile 61 km anakanalın inşa edildiğini vurgulayarak, projenin yaklaşık 300 milyon TL'ye mal edildiğini söyledi.

Ayrıca Diyarbakır sınırları içerisinde kurulan 4 adet Otomatik Meteroloji Gözlem İstasyonunda teknolojinin son ürünü cihazlarla ve uzman personelle meteorolojik tahminler daha güçlü hale getirileceği belirtildi.Diyarbakır'daki projelerle birlikte Türkiye'deki 112 dev tesisin açılışı yarın gerçekleştirilecek. Ankara'da saat 12.00'de yapılacak olan açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüntülü konferans bağlantısıyla gerçekleştirecek.