1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 11 yılda 11 bin kadının hayatı değişti
Diyarbakır'da 11 yılda 11 bin kadının hayatı değişti

Diyarbakır'da 11 yılda 11 bin kadının hayatı değişti

Kentte ihtiyaç sahibi kadınların kendi işlerini kurarak aile bütçelerine katkıda bulunmaları amacıyla 11 yıldır yürütülen mikrokredi uygulaması sayesinde 11 bin kadın iş sahibi oldu İşsizliğin azaltılmasına yönelik geliştirilen uygulama sayesinde hayallerini gerçekleştirme imkanı bulan kadınlar, kendi iş yerlerini açtı.

A+A-
Mikrokredi uygulaması, Diyarbakır'da 11 yılda 11 bin kadının hayatını değiştirdi.Sadece kadınların yararlanabildiği mikrokredi uygulaması Türkiye'nin birçok kentinde ihtiyaç sahiplerine iş kurma olanağı sağlıyor.
 
İlk kez Diyarbakır'da işsizliğin azaltılması amacıyla geliştirilen ve düşük faizli kredi verilerek iş sahibi olunmasını hedefleyen uygulama, ülke genelinde hızla gelişerek yoksul kadınların umudu oldu.
 
Yoksulluktan, girişimcilik ruhları sayesinde kurtulmayı başaran kadınlar aldıkları kredilerle becerileri ve başarılı oldukları alanlarda yatırım yapmaya başladı. Kimi el işi alanına, kimi hayvancılığa, kimi de doğal sağlık ürünlerine yatırım yaptı.
 
Yaşadığı mahallede tuhafiye dükkanı açan Zinnet Kaplan (42), AA muhabirine 2007 yılında tavsiye üzerine gittiği mikrokredi ofisinden aldığı 500 lirayla az miktarda malzeme alarak iş hayatına atıldığını anlattı.
 
Geçen süre içerisinde başarısıyla mahallesinde övgüyle bahsedilen biri haline gelen Kaplan, şu anda ekip şefi olarak başka kadınları mikrokrediye yönlendirdiğini kaydetti.
 
Kaplan, şöyle konuştu:
 
"Kocası cezaevinde ve 3 çocuğu olan bir ev hanımıydım. 2007 yılında mikrokrediyle tanıştım ve yapabileceğime inanarak başvuru yaptım. İlk olarak 500 lira aldım. Aldığım parayla iki poşet malzeme alarak sokak arasında küçük bir dükkan açtım. Borcumu ödedikçe aldığım kredi miktarı da arttı. Dükkanı büyüttüm ve çeşidi arttırdım. Azmimi hiç yitirmedim. Şu anda merkez şefliği yapıyorum. 30'a yakın üyemiz var.
 
Toplantılarımız evimde yapılıyor. Birçok arkadaşım da kredi almaya başladı. Kendi emeğimizle geçiniyoruz. 5 çocuğum var. Büyük kızım üniversite okuyor. Çocuklarımı okutuyorum, eşimle birlikte evime bakıyorum, bundan daha kıymetli bir şey olabilir mi? Her ne kadar 'erkek evin reisi' denilse de kadın kendi ekonomik özgürlüğünü kazanınca çok şey değişiyor. Kendine güveni artıyor. Çalışmadığım zamanlarla kıyaslıyorum da arasında çok fark olduğunu görüyorum."
 
Bir büyükbaş hayvanla başladığı işinde zaman içerisinde 30 büyükbaş hayvana sahip olan Hacer Boğduk da hayvancılık alanına yaptığı yatırımla yalnızca kendinin değil ailesinin de hayatını değiştirdi.
 
Boğduk, aldığı 500 lirayla sahibi olduğu bir büyükbaş hayvanla çıktığı yolda yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
"2003 yılında ilk kredimi aldım. 500 lirayla başladım ve bir tane hayvan aldım. İkinci krediyle hayvan sayısını ikiye çıkardım ve bu süreçte çok kar elde ettim. Son iki yılda işlerim biraz ters gitse de halime şükrediyorum. Yine kredilerle sayıyı arttırmak istiyorum. Çevremde benden örnek alarak para almaya başlayan kadınlar oldu. Durumu daha da ilerletip ağır sayısını ve hayvan sayısını arttırmak istiyorum. Bu süre zarfında kazandığım parayla evimizi de yeniledik. Çocuklarım da benimle birlikte çalışıyorlar. Onlara hayvan bakımı konusunda bilgi veriyorum."
 
"Diyarbakır'da 4 bin kadın daha kredi bekliyor" 
 
Mikrokredi Kayapınar Şubesi yöneticisi Pınar Özer Kaçmaz, 11 bin kadının kredi kullanıcısı olduğu kentte borçların hiç aksatılmadan zamanında ödendiğini anımsattı. 
 
Krediye yoğun ilginin olduğuna dikkati çeken Kaçmaz, iş adamlarından destek istediklerini ifade etti. Hibe istemediklerine işaret eden Kaçmaz, "Tek isteğimiz 5-10 yıllık kredi versinler, biz bunu bekleyen üyelerimize verelim ve sonra paralarını geri ödeyelim. 11 bin üyemiz var, 4 bin üye de bizden para bekliyor" dedi.

HABERE YORUM KAT