1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 10 savcı, aylardır korumasız
Diyarbakır'da 10 savcı, aylardır korumasız

Diyarbakır'da 10 savcı, aylardır korumasız

Diyarbakır'da koruma istemiyle başvuran 10 savcı ve bazı hâkimlere koruma verilmediği, 10 savcıya 'çağrılı koruma' uygulaması yapıldığı ortaya çıktı.

A+A-
Çok sayıda KCK ve terör suçlusunun tutulduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Gürkan Kütük, geçen haziran ayında valiliğe başvurarak, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle yakın koruma istedi. Ancak bu isteği iki kez reddedildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, valiliğin daha önce de benzer durumda olan savcıların koruma istemini kabul etmediğini söyledi. Diyarbakır'da görevli 47 cumhuriyet savcısından 10'unun daha önce valiliğe başvurarak kendilerine yakın koruma tahsis edilmesini istediği belirtildi. 10 savcıya yakın koruma verilmeyerek çağrılı koruma önerildiği vurgulandı.
 
Valilik, koruma istemlerini, can güvenliklerinin bulunmadığına dair bir bilgiye rastlanmadığı gerekçesiyle reddetti. Sadece terör suçlarına bakan savcılara birer yakın koruma verildiği ifade edildi. Diyarbakır Valiliği'nin daha önce koruma isteyen bazı hakimlerin de bu yöndeki istemlerini reddettiği, can güvenliklerinden endişe eden savcıların da bu nedenle koruma istemedikleri bildirildi. Diyarbakır Valiliği'nin can güvenliği şüphelerini dikkate almadığına dikkat çeken cumhuriyet savcıları, olası bir tehlike durumunda talepleri reddeden yetkililerin sorumluluğu olacağını vurguladı. Diyarbakır Valiliği tarafından yakın koruma isteyen Cumhuriyet Savcısı Gürkan Kütük'e gönderilen yazıda, “Valilik makamına 9 Ekim tarihinde koruma kararınızın değişmesi ile ilgili vermiş olduğunuz dilekçenize istinaden yapılan yeni inceleme ve tahkikat neticesinde; pkk tarafından hedef seçildiğiniz ve hayati, harici ve ciddi tehlikeye maruz kaldığınıza, basın yayın yolu ile teşhir edilip edilmediğiniz ile can güvenliğinizin bulunmadığı yönünde herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır.” ifadeleri kullanılmıştı. Savcı Gürkan Kütük'ün Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi eşi Işıl Kütük'ün de daha önce Diyarbakır Valiliği'nden koruma isteminde bulunduğu, bunun kabul edilmediği belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT