1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 1.uluslarası Diş Hekimliği Kongresi
Diyarbakır'da 1.uluslarası Diş Hekimliği Kongresi

Diyarbakır'da 1.uluslarası Diş Hekimliği Kongresi

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Jale Saraç, ilk kez düzenlenen uluslararası kongrenin Diyarbakır için bir başlangıç olacağını söyledi.

A+A-

Dicle Üniversitesince (DÜ) ''1. Uluslararası Dicle Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Kongresi'' yapılacak. DÜ'den yapılan açıklamada, Dişhekimliği Fakültesince yarın ''1. Uluslararası Dicle Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Kongresi'' düzenleneceği bildirildi.     Amerika ve Kanada'nın yanı sıra Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenlerin katılacağı kongre, 8-12 Ekim tarihleri arasında Sümer Park Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Jale Saraç, ilk kez düzenlenen uluslararası kongrenin Diyarbakır için bir başlangıç olacağını söyledi.     DÜ Diş Hekimliği Fakültesince düzenlenen ''1. Uluslararası Diş Hekimliği Fakültesi Kongresi'' Sümer Park Kongre Salonu'nda düzenlenen açılış programı ile başladı.     Kongrenin açılış konuşmasını yapan DÜ Rektörü Prof Dr. Jale Saraç, bu kongrenin uluslararası toplantıların ilki olduğunu belirterek, bu tür toplantıların devam edecek çalışmaların ilk halkası olması dileğinde bulundu.     Özellikle Diyarbakır'ı bilimsel ve kültürel olarak uluslararası arenaya açmayı istediklerini ifade eden Saraç, ''Hem bilimsel alanda hem de sosyal alanda inşallah her konuda dünyada fikir alışverişi oluşturulabilecek ortamlar oluşturulsun istiyoruz. İlk kez düzenlenen kongre Diyarbakır için bir başlangıç olacak. Bu toplantı bu açıdan çok anlamlı. Bu kongrenin kentimizin tanıtımına da katkı sunmasını diliyoruz'' dedi.     DÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Eskimez de çağdaş teknolojiyi kullanmak için çalışma arkadaşlarıyla tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine hem sağlık hem de eğitim hizmeti veren fakültenin Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesini hedeflediklerini söyledi.     Bu uluslararası kongrenin de hedeflerinin başında olduğunu bildiren Eskimez, ''Hedefimize de 9 aylık dekanlık dönemde adım adım yaklaştık. Görülen ve görülmeyen her konuda büyük adımlar atarak Diyarbakır halkının ve buradaki öğrencilerimizin modern gelişmiş hizmet alma hakkı olduğu gerçeği ile yürüyoruz. İsteğimiz, hedeflerimize giderken büyüklerimizin yanımızda olup bizlere destek vermesidir'' diye konuştu.     Prof. Dr. Eskimez, daha sonra kongrenin gerçekleşmesinde katkı sunanlar ile kuruluş temsilcilerine plaket verdi.     Kongreye, Amerika ve Kanada'nın yanı sıra Türkiye'deki Marmara, Ankara, Hacettepe, Ege ve İstanbul üniversitelerinden akademisyenler katılıyor.     Kongre, 4 gün sürecek.