1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 1 Mayıs mitingine çağrı
Diyarbakır'da 1 Mayıs mitingine çağrı

Diyarbakır'da 1 Mayıs mitingine çağrı

DİSK Diyarbakır bileşenleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı mitingine ilişkin basın açıklaması yaptı.

A+A-

DİSK Genel-İş Sendikası Diyarbakır Şube binasında yapılan toplantıya, Dev-Sağlık İş, Enerji-Sen, Emekli-Sen, Genel-İş, Cam Keramik-İş sendikalarının Diyarbakır şube başkanları ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. Sendikalar adına açıklama yapan Genel-İş Diyarbakır Şube Başkan Salih Doğrul, Newroz ruhuyla gerçekleştirilecek olan 1 Mayıs mitingine güçlü katılım çağrısı yaptı.

'İmralı tecrit sistemi son bulmalı'

1 Mayıs'ın içerisinden geçilen tarihi ve anlamlı bir süreçle öneminin daha da arttığını belirten Doğrul, "Uzun yıllardır halkımızla beraber özlemini çektiğimiz barış ikliminin de etkisiyle daha da büyük bir coşku ve heyecanla bugüne hazırlanıyoruz. Sistemin halklar üzerinde yürüttüğü yasakçı, asimilasyoncu, inkârcı, ayrıştıran politikalarının kimseye bir şey kazandırmadığı görüldü. Buna rağmen otuz yıllık savaş sonucunda İmralı eksenin gelişen fedakâr girişimin anlamı ve önemi büyüktür. Bu büyük çabanın boşa çıkmaması, müzakere sürecinin yürümesi ve diyalog kanallarının sağlıklı işlemesi için İmralı tecrit sisteminin son bulması sürecin gerçekçiliği açısından da gereklidir" diye konuştu.

'Sömürüsüz, yasaksız ve demokratik bir dünyayı haykıracağız'

21 Mart Newroz günü yükselen barış, eşitlik, adalet temelli çağrının yarattığı tarihi fırsatın heba edilememesi için işçiler ve emekçiler olarak kendilerine düşen sorumluluğun bilincinde olduklarını kaydeden Doğrul, şunları söyledi: "Bu nedenle halkımızla beraber 1 Mayıs günü İstasyon Meydanı'nda 'Çözüm demokratik kurtuluşla mümkündür' şiarıyla düzenlenecek kutlamalara katılım sağlayacağız. 1 Mayıs günü alanda ezilenlerin, sömürülenlerin ve mazlumların sesi olacağız. Sömürüsüz, yasaksız ve demokratik bir dünyayı haykıracağız. Êzidiler, Aleviler, Ermeniler, Süryaniler gibi bu coğrafyanın en çok acı çeken halklarının Roboskî'de katledilenlerin, Aydın Erdem, Ceylan Önkol, Uğur Kaymazların adalet isteyen sesi olacağız."

HABERE YORUM KAT