1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a yatırım talebi arttı
Diyarbakır'a yatırım talebi arttı

Diyarbakır'a yatırım talebi arttı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, "300 yerli ve yabancı yatırımcı, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesine (OSB) yatırım yapmak için sıra bekliyor" dedi.

A+A-
Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD), Karacadağ Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğiyle Girişimcilik Destek Programı kapsamında girişimcilik eğitimi alan 52 genç için Karacadağ Kalkınma Ajansı Toplantı Salonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan Vali Kıraç, uygulamaya konulan teşvik sisteminin Diyarbakır'a yönelik yatırım talebini artırdığını söyledi.
 
Kıraç, Diyarbakır başta olmak üzere bölgede yatırımların gerçekleşmesi ve işsizlik sorunun çözümü için bir süre önce teşvik uygulamasının yürürlüğe konulduğunu hatırlatarak, Diyarbakır'ın teşvik uygulamasında 6'ncı bölgede yer aldığını anımsattı.
 
6'ncı bölgeye yatırım yapacak firmaların diğer illerde yapacakları yatırımlara oranla yüzde 38 ile 60 arasında daha avantajlı olacağını vurgulayan Kıraç, bu farkın yatırımcıları bu bölgeye yatırım yapmaya yönlendirdiğini kaydetti.
 
- "İşsizliğin ana sebebi mesleksizliktir"
 
523 hektar alana sahip Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde yatırımcılara yer tahsisinde sıkıntı yaşandığını, bu sorunu çözmek için 188 hektar ilave alan tahsisi yapılacağını dile getiren Kıraç, "188 hektar büyüme sayesinde 100 parselimizi girişimcilere sunacağız. 300 yerli ve yabancı yatırımcı, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmak için sıra bekliyor" diye konuştu.
 
Kıraç, işsizliğin halen ülkenin en büyük sıkıntısı olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:
 
"İşsizliğin ana sebebi mesleksizliktir. Bugün binlerce işsiz kardeşimiz iş başvurusunda 'her işi yaparım' diyor. Oysa her işi yapan çalışana değil, meslekli elemana ihtiyaç var. Türkiye'nin en büyük kaynaklarının başında insan kaynağı geliyor. Bunu verimli hale getirme konusunda kamu ve sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Bunun için bu tür eğitim faaliyetlerinin önemi çok büyük. Karacadağ Kalkınma Ajansı ve KOSGEB girişimcilere hibe ve düşük faizli kredi destekleri sunuyor."
 
DOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç ise dernek olarak meslek edindirme projelerine büyük önem verdiklerini ifade ederek, bir süre önce mermer sektörüne ara eleman yetiştirilmesi amacıyla açtıkları kursa katılan 70 kişiden 60'ının Diyarbakır'daki mermer fabrikalarında istihdam edildiğini belirtti.
 
Özkılıç, bugün sertifika alan 52 genç girişimcinin de kısa süre içerisinde kendi işini kuracağına inandığını söyledi.
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar da nitelikli eleman yetiştirme konusunda çaba sarf ettiklerini kaydederek, sertifika alan girişimcilerin açacakları işletmelerle bölge ekonomisine büyük katkı sunacağını bildirdi.
 
Daha sonra Vali Kıraç ile DOSİAD Başkanı Özkılıç ve DTSO Başkanı Sayar genç girişimcilere sertifikalarını verdi.
 
Muhabir: Özgür Ayaydın 
Yayınlayan: Erdem Gülteki

HABERE YORUM KAT