1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a uçak ambulans pisti
Diyarbakır'a uçak ambulans pisti

Diyarbakır'a uçak ambulans pisti

Diyarbakır'da ki hastanelere uçak ambulans pisti kurulacak.

A+A-

Akdağ, 3 uçak ambulans alınacağını da bildirdi.

Hastanelere pist yapılacak

Akdağ\'ın verdiği bilgiye göre, hava ambulans sistemi hayata geçirilirken İstanbul, Ankara İzmir, Antalya, Bursa, Çanakkale, Afyonkarahisar, Konya, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van ve Diyarbakır\'da konuşlandırılacak helikopter ambulanslar için belirlenen hastanelere pist yapılacak. Bu pistler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek.

Helikopter ambulanslar için pist inşa edilecek hastaneler arasında, Ankara\'daki Atatürk, Etlik Yüksek İhtisas ve Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, İstanbul\'daki Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir\'deki Yeşilyurt Devlet Hastanesi bulunuyor.

Helikopter ambulanslar, tüm Türkiye\'yi kapsayacak şekilde hizmet verecek. Buna göre, bulundukları illerin yanı sıra çevre illerdeki acil hastaların da taşınacağı helikopter ambulanslar, 200 kilometrekarelik alanda hizmet verecek.

 

Kara ambulansıyla ulaşılması yarım saatten daha uzun süren vakalar helikopter ambulansla taşınacak. Ancak, yarım saatten daha kısa sürede ulaşma imkanı olmakla birlikte, hayati tehlikesi bulunan hastaların naklinde de helikopter ambulanslar kullanılabilecek