1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a Toledo modeli
Diyarbakır'a Toledo modeli

Diyarbakır'a Toledo modeli

Çözüm süreci Diyarbakır'a 285 bin turist getirdi

A+A-
Hükümetin yılbaşında başlattığı çözüm süreciyle birlikte yabancı yatırımcıların yanı sıra turistlerinde Güneydoğu'ya ilgilisini artırdı. Diyarbakır'a bir önceki yıla oranla giden turist sayısı yüzde 72 artarak, 9 ayda 285 bini buldu. Yabancı dil bilen vatandaşlar bazı turistleri evlerinde misafir etti. Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, UNESCO'ya aday olan Diyarbakır Surlarının Dünya Kültür Mirası sayılması durumunda turizmde İspanya'nın Toledo kentini geride bırakacağını iddia etti.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi, çözüm süreci ile birlikte inanç ve doğa turizminin merkezi olmaya aday.
 
Yıllarca terörle anılan Diyarbakır, çözüm süreciyle barış ortamın tesis edilmesi ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğruyor. Önceki yıl 10 ayda 165 bin turistin gittiği Diyarbakır'da bu aynı dönem de 285 bin yerli ve yabancı turist tarihi şehri dolaştı, geceyi Diyarbakır'da geçirdi. 92 Ülkeden 27 bin yabancı turist ağırlayan Diyarbakır'ı Irak'tan sonra en çok Almanya, İtalya, İngiltere ve Hollandalı turist ağırladı.
Turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 72 artış göstermesi bacasız fabrika olarak görülen turizm gelecek için umut veriyor.
 
ALMANLAR VE İTALYANLAR İLGİ GÖSTERİYOR
Dünya'nın bir kenti etrafını çeviren ve en yüksek, 5,5 kilometre uzunluğuyla da Çin seddinden sonra en uzun surlarına sahip olan Diyarbakır'da 33 medeniyete ait kiliseler, havralar, camiler, hamamlar konaklar ve köşklerin yanı sıra kutsal kitaplar da isimleri geçen peygamber kabirleri, makamları ile sahabe kabirleri Dünya vatandaşlarının merakını cezp ediyor.
 
TURİSTLER EVLERDE AĞIRLANIYOR
Güneydoğu halkı yerli ve yabancı turistlere sadece yaşadıklarını şehirleri değil evlerini ve yüreklerini açmış durumda. İngilizce öğretmeni olan Murat Diker ve Hasan Yılmaz Belarus'tan gelen Alexersei Shevcow ve Vitali Zhnai adlı turisitleri evlerinde ağırladı. Batman ve Diyarbakır'ı gezen turistler bölgenin tarihi güzelliklerine hayran kaldı. İlk kez Türkiye'ye geldiklerini söyleyen Alexersei Shevcow , “Türkiye sandığımızdan daha güzel bir ülke. Güneydoğu'yu daha önce çatışmalar ile duymuştuk. Burada huzurun geldiğini duyunca gezimizi de bu kutsal topraklarda sürdürmeyi kara verdik. Halkın sıcak ilgisi bizi şaşırtıyor. Evlerini ekmeklerini suyunu bizimle paylaştılar. Bu dünyada pek görülmeyen bir davranış biçimi” dedi.
İstanbul'da yaşayan Sevim Günaydın ise, “Yılardır Diyarbakır'ı merak ediyordum. Çözüm süreci sonrası yaşanan yumuşama havası sonrası hem arkadaşlarımı hemde bölgeyi görmeye karar verdim. Keşke daha önce buraları görme şansı bulsaydım ”diye duygularını ifade etti.
 
DİYARBAKIR NEDEN TOLEDO OLMASIN
Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, turist sayısındaki ciddi artışın çözüm süreciyle bağlantılı olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın turizm cazibe merkezi yapılması gerektiğini ifade eden Aksu, şunları söyledi: “33 Medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır, sur, han, hamam, kilise, kral ve peygamber kabirleri ile kültür, tarih ve inanç merkezi konumundadır. Güneş ve deniz dünyanın her yerinde bulmak mümkün ancak tarih ve kültürü Diyarbakır dışında bulmak güçtür. Diyarbakır'ın tarihi mekanları dünya ya tanıtılması halinde Türkiye turizmin getirisinin 4'e birini karşılayacak konumdadır. Diyarbakır İspanya'nın Toledo kentinden daha zengin kültüre sahiptir. Toledo UNESCO listesine girdikten sonra turist sayısında ciddi bir artış oldu. Dünyanın en uzun ve büyük surlarına sahip Diyarbakır'ın UNESCO listesine girmesi halinde Diyarbakır'ın turizm de Toledo'yu geride bırakacağını düşünüyoruz” dedi
 
SURLAR KÖTÜ DURUMDA
Diyarbakır Turizm Platformu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Şimşek, turizmin Diyarbakır için can damarı olduğunu söyledi. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın turizm ile mümkün olacağını altını çizen Şimşek, “Diyarbakır sadece surları ile her yıl 2 milyona yakın turist ağırlayabilir. Ne yazık ki surlarımızı perişan bir vaziyette. Restorasyon çalışmaları başlasa da çok yavaş ilerliyor. Hükümet topyekun turizm kalkınma hamlesi başlatmalı. Bizde dernek olarak Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce broşürler ile tarihi mekan, el sanatları ve yemeklerimizi uluslararası fuarlarda tanıtımını yapacağız” diye konuştu.
 
Adnan Şimşek / Diyarinsesi.org

HABERE YORUM KAT