1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a tayin oldu kızını okula kaydettiremiyor
Diyarbakır'a tayin oldu kızını okula kaydettiremiyor

Diyarbakır'a tayin oldu kızını okula kaydettiremiyor

Diyarbakır'daki meslek liselerinde el sanatları bölümü olmaması sebebiyle okulsuz kalan Esma'nın düz liseye nakil talebi ise denklik gerekçesiyle kabul edilmiyor.

A+A-

Afyonkarahisar'da memur olan Bülent Akgümüş'ün tayini 8 ay önce Diyarbakır'a çıktı. Okullar kapanınca ailesini de yanına getirdi. Ancak Bülent Akgümüş, Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi El Sanatları Bölümü'nde okuyan ve 10. sınıfı bitiren kızı Esma'yı Diyarbakır'da kaydettirecek okul bulamadı. Şehirdeki meslek liselerinin hiçbirinde el sanatları bölümü olmaması sebebiyle Esma açıkta kaldı.

Aile bunun üzerine kızlarının düz liseye naklini yaptırmak istedi. Ancak bu talepleri de çıkarılan yeni yönetmeliğe göre denklik gerektirdiği için kabul edilmedi. Baba Akgümüş, "Meslek liseleri kızımı yan dallara da kabul etmedi. Bu sorunla karşılaşan sadece benim çocuğum değil. Çok sayıda polis ve asker çocuğu da mağdur durumda." dedi.

Kızı Esma'nın okula gidemediği için psikolojisinin bozulduğunu dile getiren Bülent Akgümüş, şöyle konuştu: "Okullar açılalı 3 haftayı geçti, kızım okula gidemiyor. 4 haftadır rapor alıyorum. Oturduğumuz evin yakınında okul var, teneffüs zili çaldığında kızım ağlıyor. Liseyi de açıktan okumak istemiyor. Konuyu defalarca Diyarbakır İl Milli Eğitim müdürü ve yardımcıları ile görüştüm. Yardımcı olamadılar. Ancak bakanlıktan yazı geldiği takdirde kızımın kaydını yapabileceklerini belirtiyorlar." Bu işin peşini bırakmayacağını, konuyu adli mercilere taşıyacağına vurgu yapan baba Akgümüş, sonuna kadar hakkını arayacağını ifade etti. Sıkıntının, öğrencinin okuduğu bölümün Diyarbakır'da olmamasından kaynaklandığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş ise çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Ağırbaş, "Öğrencimizin geldiği bölümle ilgili alanımız yok. Afyon'da el sanatları bölümünde okumuş. Ama arkadaşlarımız ilgileniyor, çözüm bulmaya çalışıyoruz. Mevzuata göre başka alanlara yönlendiremiyoruz. Bakanlık da bize bir çözüm yolu gösteremiyor. Ama biz yardımcı olunması noktasında ne gerekiyorsa yapıyoruz." diye konuştu.

 

Kaynak: Memurlar.Net 

HABERE YORUM KAT