1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'a şehrin ikinci büyük parkı yapılıyor
Diyarbakır'a şehrin ikinci büyük parkı yapılıyor

Diyarbakır'a şehrin ikinci büyük parkı yapılıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kayapınar İlçe Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan Diyarbakır'ın ikinci büyük parkında çalışmalar devam ediyor.

A+A-

2013 Mart ayında tamamlanması planlanan parkta kültür meydanı, tartan pisti, süs havuzları ve 400 kişilik nikah solunu bulunduğu belirtildi. Kayapınar Belediyesi tarafından altı ay önce yapımına başlanan parkta çalışmalar sürüyor. Parktaki çalışmaları denetleyen Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, parkın Mart ayında tamamlanarak halka açılacağını belirtti.

Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, “Diyarbakır'ın Park Orman'dan sonra en büyük ikinci parkını yapıyoruz. Parkın yapımına altı ay önce başlandı. Parkımızın şubat ayında bitirilmesi planlanmakta. Parka 8 Mart ismi verildiği için açılışını o tarihte yapacağız. Parkımız 50 bin metrekare alana sahip ve 4 milyon 500 bin liraya mal olacak. Parkın alanları Diyarbakır mimarisine uygun alanlardan oluşacak. Ayrıca parkın içinde 400 kişilik nikah salonu mevcut.

Bu salon Diyarbakır'da kamu binalarında ilk kez fibro beton tekniğiyle yapılacaktır. Büyük bir meydan, çocuk oyun alanları, bin 200 metre kara tartan pisti ve spor yapılacak alanlar mevcut. Bu park Diyarbakır'da yaşayan her kesimden insanın gelip sosyal ve sporsal etkinlik yapacağı bir yer olacaktır” dedi.

Belediye tarafından yapılan parkın alanı daha önce DSİ'ye ait su kanalının geçtiği alan üzerinde yapılıyor. Söz konusu yer yapılaşmaya açılma kararı alınmış, ancak belediyenin girişimleri sonucu belediyeye devri yapılmış. Kanal temizlendikten sonra üzeri kapatılmıştı.