1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a şehircilik uzmanı kadın aday adayı
Diyarbakır'a şehircilik uzmanı kadın aday adayı

Diyarbakır'a şehircilik uzmanı kadın aday adayı

Diyarbakır'da ilk kez uzman şehir plancısı olan biri belediye başkan aday adayı oldu. Bu adayın kadın olması da büyük bir artı olarak görülüyor.

A+A-

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Başkan Aday Adaylığı için Ak Parti'den başvuran ilk kadın aday adayı olan Yelda Yakut, aynı zamanda Diyarbakır'da Belediye Başkanlığı için başvuran ilk Yerel Yönetimler Uzmanı ve Şehir Plancısı olarak ta göze çarptı.

BU İŞE GÖVDEMİ KOYDUM

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Yakut, kentte olan vefa borcunu ödemek için aday adayı olduğunu söyledi. Diyarbakır'dan aday adayı olduktan sonra birçok kişi ve kesim tarafından destek aldığını aktaran Yakut, "Bütün projelerimi, planlarımı Diyarbakır üzerine yaptım. Diyarbakır için kim bir taş üzerine taş koyarsa, ben onun yanındayım ve kölesi olurum. Ben bu işe elimi değil, yüreğimi ve gövdemi koydum" dedi.

"KENTİN BAŞLICA SORUNU GÖÇTEN KAYNAKLI ÇARPIK YAPILAŞMADIR"

Diyarbakır'ı şehircilik anlamında analiz eden Yakut, kentte göçten kaynaklı çarpık bir yapılaşmanın olduğunu ifade ederek, "Özellikle son 30 yılda yaşanan terör sorunları nedeniyle, nüfustaki mekansal hareketlilik artmış, gerek bölge dışına gerekse de bölge içinde ağırlıklı olarak yoğun bir göç yaşanmıştır. Göçün getirdiği olumsuz baskılar plansız kentleşme, tarım alanlarının tahribi, ulaşım ve alt yapı yetersiz ve kalitesiz olmasını da beraberinde getirmiştir" diye konuştu.

YELDA YAKUT KİMDİR

Diyarbakır 1976 doğumlu olan Yelda Yakut, İlköğretim ve lise eğitimini Diyarbakır ve Ankara'da tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü bitirdi. 1999 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde staj yapan Yakut, ULU Cami, İçkale Çevre Düzenlemesi Projeleri ile Tarihi Kent Merkezi Çeve Düzenleme Projesi, Gazi Caddesi Çevre Düzenleme Projesi, Hasan Paşa Hanı Çevre Düzenleme Projesi, Meryem Ana ve Lalebey Mahallesi Çevre Düzenlemesi Projelerine ilişkin 2001 yılında raporlar hazırlayarak kentin ileri gelenlerine sunumlar yaptı. Siyasete 1999'da Anavatan Partisi'yle giren Yakut, halen Ak Parti'de Gençlik Kolları ve Kadın Kollarında Proje Ekibinde devam ediyor. Yakut, Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nda yerel yönetimler uzmanı ve şehir plancısı görevinden istifa ederek 30 yıldır yaşadığı Ankara'dan ayrıldı.

Yakut, geçtiğimiz yıl Ankara'da düzenlenen ve Diyarbakır'ın tanıtımına büyük katkı sunan 'Diyarbakır Günleri'nin de koordinatörlüğü görevini yürütmüştü. Yakut, Ankara'da Diyarbakır'ın tanıtımı adına yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Diyarbakır sevdalıları tarafından da en sevilen simalardan biri olarak gösteriliyor.

HABERE YORUM KAT