1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’a polis mevcudu yüzde 50 artıyor!
Diyarbakır’a polis mevcudu yüzde 50 artıyor!

Diyarbakır’a polis mevcudu yüzde 50 artıyor!

Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, bakanlığın Diyarbakır’a özel önem gösterdiğini ve pozitif ayrımcılık yaptığını da dile getirdi.

A+A-

Taşdan, bu kapsamda, halkın huzur ve güveninin sağlanması adına kentte mevcut polis sayısının da yüzde 50 oranında arttırılacağını söyledi.  
 
Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, kentte görev yapan gazetecilerle Polisevi'nde bir araya gelerek, gazetecilerin takip ettikleri olaylar sırasında yaşadıkları sorunları dinleyip, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşık 9 ay önce kentte göreve başladığını anımsatan Adnan Taşdan, gazetecilerin sorunlarını ve önerilerini dinledi.
 
“Sur’da Patlamamış Bombalar, EYP’ler Var”
 
En çok merak edilen konuların başında gelen Sur’da operasyonlar ve gelinen aşamayla ilgili olarak Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Sur ilçesindeki operasyonların tamamlandığını ancak operasyonların yapıldığı bölgede tuzaklanmış ve patlamamış bombaların, el yapımı patlayıcıların bulunduğu, yıkılma tehlikesi olan binaların bulunduğunu bu nedenle güvenlik sıkıntısı bulunduğunu dile getirdi.
 
“İhbarları Arttı, Diyarbakır Halkına Teşekkür”
 
Sur ilçesi başta olmak üzere kent genelinde çalışmalarının sürdüğünü belirten Taşdan, Diyarbakır halkına da ayrı bir parantez açarak özel teşekkür etti. Taşdan, “Sur’da hem de Bağlar’da olayların ardından polis daha fazla sokağa indi polis arkadaşlarımız her caddede ve her sokakta bulunuyor. Polisin sokağa inmesiyle sadece terör olaylarında değil, asayiş olaylarında da azalma var. Madde bağımlılığı veya uyuşturucu satanların yakalanma oranı arttı. Burada Diyarbakır halkına teşekkür ediyoruz. Çünkü gördüğü her olumsuz şeyi bizimle paylaşıyor ve bizde gereğini yerine getiriyoruz” dedi.
 
“Örgüt Sıkıştıkça Eylemlerini Ülke Genelinde Yaymaya Çalışıyor”
 
 
Terör olaylarının ülkenin en büyük sorunu olduğunu dile getiren Emniyet Müdürü Taşdan, dar bölgeye sıkışan terör örgütü mensuplarının eylemlerini ülke geneline yaymaya başladığını belirterek, “Terör olayları en büyük sorunların başında geliyor. Örgütün sıkıştıkça eylemlerini ülke geneline yaymaya çalışıyor. Büyükşehirlerimizde olaylar meydana geliyor. Biz Diyarbakır’ı güvenli hale getirdik. Terörün tamamen bittiğini söylemek mümkün değil ve tedbirlerimizi en üst seviyede devam ettiriyoruz. Bundan sonra daha güvenli ve huzurlu günler olacak ve hep beraber yaşayacağız” diye konuştu.
 
“Güvenlik Güçlerimiz Silah Arkadaşlarını Şehit Edeni Bile Teslim Aldı”
 
 
“Ekim ayından bu yana 12 saat çalışıyoruz. 12 saat çalıştıktan sonra evinin, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor” diyen Taşdan, bu kadar yoğun çalışmalarına, şehit vermelerine rağmen özverili çalışmalarını sürdüren teşkilatına da teşekkür etti.
 
 
Operasyonlarda güvenlik güçlerinin, yanı başındaki silah arkadaşının şehit edilmesine rağmen ‘Teslim olmak istiyorum’ diyeni teslim alarak Türkiye’de adaletin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdiğini anlatan Taşdan şunları söyledi: 
 
“Sur’da 100 günden fazla süren operasyonlarda, Allah’a şükür bir tane çocuğun ölümünden, bir tane sivilin ölümünden bahsedemezsiniz. Onlarca şehit vermiş olmasına rağmen çatışma ortasında ‘Teslim olmak istiyorum, çocuklar var, çocuklar çıkacak” denildiği zaman büyük çaba sarf eden, ses yayın araçları, sivillerin sağlıklı tahliyeleridir. Teslim olmak isteyen varsa teslim alındı. Çatışma sürerken etkisiz hale getirilen 15-20 tane örgüt mensubu vardı. ‘Teslim olmak istiyorum’ diyenler elini kaldırdı. Orada 65 şehit veren güvenlik görevlileri, büyük bir asalet ve metanetli yaklaşım göstererek teslim aldı. Dünyanın diğer ülkelerinde böyle bir yaklaşım olacağını sanmıyorum. Şehit verilmiş, gazi verilmiş, sakat kalınmış belki en yakın arkadaşı, silah arkadaşı şehit olmuş güvenlik güçlerimiz teslim olmak isteyeni teslim alıyorsak, Türkiye’nin adaletinin ne kadar güçlü olduğunu ve yargısız infazın sıfırlandığının en büyük göstergesidir. Bu konuyla ilgili güvenlik güçlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.
 
 
“Diyarbakır’da Polis Sayısı Artacak”
 
 
Diyarbakır’a dışarıdan bin 500’e yakın personel takviyesi yapıldı ve hala görevlerini yapıyorlar. Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz Diyarbakır’a özel bir önem veriyor. Diyarbakır’da polis mevcudu artacak. Yani hemen hemen yüzde 50’ye yakın bir polis artışı olacak. Bölgeye, Diyarbakır’a pozitif ayrımcılık yapılıyor. İnşallah güvenlik ile alakalı polis görevlendirilmesiyle daha huzurlu bir ortam olacaktır. 
 
 
“Geçmişinde Kapkaç, Hırsız ve Madde Bağımlıları Vardı”
 
Sur’da Bağlar’da olaylar sıfıra indi. Polis nerede varsa orada olaylar bitiyor. Kentin diğer bölgelerindeki asayiş olaylarıyla alakalı da çalışmalarımızı daha da üst seviyeye çıkaracağız. Diyarbakır’da özellikle Sur ve Bağlar’da terör örgütünün gençlik yapılanması dedikleri şahıslar arasında geçmişinde hırsızlık, kapkaç gibi madde bağımlısı olan kişiler vardı. Madde kullanan çok çoğu madde kullanan şahıslar vardı.
 
 
“Paralel Operasyonlarla İlgili Bilgi Sızdırdı”
 
 
Paralel devlet yapılanması içerisinde bulunan polislerin operasyonlarla ilgili bilgi sızdırdığıyla ilgili soruya Emniyet Müdürü Taşdan, “Bilgi sızdırılıp sızdırılmadığıyla ilgili bir inceleme var ve müfettişler şu anda araştırmalarını yapıyorlar. Paralel devlet yapılanması veya FETÖ terör örgütü; koşulsuz ki bizi çok etkiledi. Bizim içimizde de vardı ve son çalışmalarda bu yapılan etkisiz hale getiriliyor. Üst düzey soruşturma var, ihraç etmek zorunda kaldığımız, olaylara veya örgütsel yapılanmaya katılan bir sürü aralarında üst düzeyde olmak üzere emniyet personeli var. Tabii ki büyük bir teşkilat ve yeniden yapılanmaya gidiyorsanız, biraz sancılı olacak ama biz süratle temizliyoruz. İçimizde hala o örgütün uzantısı, yapısı içerisinde yer alanlar var. Tespit ettiklerimiz ile ilgili gerekli işlemleri yapıyoruz. Bu kapsamda gözaltına alınan, ihraç edilen, mahkemeye sevk edilen ve tutuklanan polisler var ve bu yapıya mensupların tespiti durumunda gerekeni yapıyoruz” dedi.
 
“Siber Alem Kontrol Altında”
 
Siber suçlar biriminin sosyal alemi takip altına aldığını dile getiren Taşdan, özellikle terör örgütü propagandası yapan şahıslarla ilgili çalışmaların sürdüğünü konuyla ilgili soruşturma açılan ve adli makamlara sevk edilen şahısların da bulunduğunu söyledi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT