1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a otel için Baydemir'i bekliyorum
Diyarbakır'a otel için Baydemir'i bekliyorum

Diyarbakır'a otel için Baydemir'i bekliyorum

Hürriyet yazarı Vahap Munyar bugün yayınlanan yazısında, Novotel ve İbis Oteller zinciri sahibi Hamdi Akın'ın "Diyarbakır'a otel için Baydemir'i bekliyorum" makalesini köşesine aldı.

A+A-
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Novotel ve Ibıs zincirini Doğu'ya taşımak istediklerini söyledi. Akın, “İki yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i aradım otel arsası için. 'Hay hay' dedi. Ama iki yıldır ses yok” diye konuştu.

GEÇEN kasım ayı sonunda kızı Pelin Akın'ın Başkan Yardımcılığını yürüttüğü Gençlik Ödülü Derneği'nin katıldığı The Duke of Edinburgh's Award toplantısı için Malta'ya giderken Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'a Novotel ve Ibıs otellerini konuştuk:

- Biz yatırımları yapıyoruz, Accor Hotels Grubu'na bağlı Novotel ve Ibıs markalarıyla işletiliyor. 15'i yurt içinde, toplam 18 otelimiz oldu.

- Yurt dışında olanların hepsi Rusya'da mı?
- Evet. Samara, Yaroslavl ve Kaliningrad'da.

Bu konudaki asıl hedefinin altını çizdi:

- Biz Novotel ve Ibıs zinciriyle asıl Türkiye'de büyümek istiyoruz.

- Gaziantep ve Yaroslavl'daki açılışlarınıza katılmıştım. Türkiye'de Doğu'ya doğru da planlarınız var mı?

- Uygun koşullarda arsa bulabilirsek elbette gitmek istiyoruz.

- Örneğin Diyarbakır için girişiminiz oldu mu?

- 2 yıl önce bu konuda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i aramıştım. Bize uygun şartlarda otel arsası vermesi için.

- Ne yanıt verdi?/_np/0441/18870441.jpg

- O günkü yanıtı, “Hay hay” şeklinde oldu.

- Sonuç alabildiniz mi?

- 2 yıldır ses çıkmıyor.

Hamdi Akın'la konuşurken, daha önce bir başka otel patronun Diyarbakır'a yatırım yapmaktan vazgeçtiğini anımsadım:

- Son karar aşamasında oğlumla birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyarete gitmiştik. O günlerde belediye binasının önüne iki bayrak asma tartışması yaşanıyordu. Baydemir'in o günkü tavrı bizi yatırımdan vazgeçirdi.

Hazır İmralı'yla görüşmelerde önemli yol alınacak noktaya gelinmişken buna bölgeye yatırımları hızlandıracak yeni heyecan da eklenemez mi?

6'ncı bölge teşvikleri şu anda en çok Şanlıurfa'yı öne çıkarmış görünüyor. Çekiciliği diğer kentlere de yaymanın formülünü bulmak gerekiyor.

Bunun için bölgedeki BDP'li belediye başkanlarına da önemli görev düşüyor...

İDO'da serbest piyasanın gücünü gördük, ders aldık

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Tepe, Souter ve Sera ile birlikte ortağı bulundukları İDO'daki fiyat denemelerini anımsattı:

- Orada hata yaptığımızı anladık, geri adım attık ve özür de diledik. Bu, serbest piyasanın gücüdür. İyi ki serbest piyasa var.

Aşırı fiyat artışına yol açan adım sonrası karşılarına yeni rakiplerin çıkmasıyla ilgili tartışmalara değindi:

- İDO ihalesine girerken Eskihisar-Topçular hattını incelemiştik. Hem İDO'nun sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne, hem de güzergahın sınırları içinde bulunduğu Kocaeli Belediyesi'ne sorduk. Şartnamede hattın sadece İDO'ya ait olduğu yer alıyordu.

O sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ortaya koyduğu kararlılığa vurgu yaptı:

- İDO özelleştirmesinin arkasında durdular. Yabancı sermayeyi de rahatlattılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Şartnamede kuralları net şekilde var ama Koç-Ülker-UEM konsorsiyumunun köprü ve otoyol ihalesini 5 milyar 720 milyon dolara kazanmasının ardında geçiş ücretleri konusunda tereddütler oluştu.

O tereddütleri giderecek en iyi örnek İDO'nun “özür dilemesi” değil mi?