1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır'a olimpik stadyum
Diyarbakır'a olimpik stadyum

Diyarbakır'a olimpik stadyum

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır'da yapılması planlanan stadyum hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Diyarbakır'da katıldığı bir dizi çalışmalardan sonra İHA muhabirlerine konuşan İçten, parti olarak Diyarbakır'ı önemsediklerini belirterek, gençlerin enerjisini spora yönlendireceklerini söyledi.
Diyarbakır'ı sporda çok önemsediklerini dile getiren İçten, "Diyarbakır'da çok büyük bir genç potansiyeli var. Bu potansiyeli kullanmamız gerekiyor. Bu gençlerin enerjilerini atabilecek alanlar oluşturmalıyız. Spor barış, sevgi demek, kardeşlik demek, temiz ahlak demektir.

Bu anlamda sporu önemsiyoruz. Başbakanımızın yönlendirmesiyle, Spor Bakanımız Suat Kılıç, Diyarbakır'ı ne kadar önemsediğini geçtiğimiz hafta yapılan spor faaliyetlerine bakarak görebiliriz. Bir hafta içerisinde üç farklı federasyon başkanı Diyarbakır'a gelerek etkinliklerini gerçekleştirdiler. Bu noktada bu faaliyetler devam edecek ve Diyarbakır'ı sporun mıknatısı haline getireceğiz. Bunun temellerini atıyoruz. Daha büyük organizasyonların yapılması için gerekli adımları attık ve bu adımların takipçisi olacağız" dedi.

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın müjdesini verdiği stadyumun önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacağını kaydeden İçten, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yerine ise İslam Kültür Merkezi kuracaklarını dile getirdi.

Diyarbakır'a yapılması planlanan stadyumun sadece futbol için değil, olimpik faaliyetler için de olacağını vurgulayan İçten, "Diyarbakır'a 75. Yol üzerinde 380 dönümlük bir arazi üzerinde 33 bin kişilik, olimpik bir stadyum yapacağız. Şimdiki stadyumu TOKİ'ye devredeceğiz. Bu devir sözleşmesi önümüzde ki birkaç gün içerisinde imzalanacak. TOKİ stadyumu alarak, Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait olan bir arsa üzerinde yeni stadyumu yapıyoruz. Elimizde örnek projeler var.

Bu projeyi Diyarbakır mimarisine uygun hale getireceğiz. Ve bir iki yıl içerisinde de yeni stadımız hizmete girecek. TOKİ, almış olduğu eski stadyumu yıkacak ve o arsa ile ilgili bir tasarrufta bulunacak. Buradan kazanılan para ile stadyumu yapacağız. Hatta bir miktar parada kalacak. Türkiye'nin en büyük camisi dediğimiz, İslam Kültür Merkezi'ni de şuandaki Karayolları Müdürlüğü'nün yerine yapacağız. Tabiri caizse bir taşla iki kuş vuracağız" diye konuştu.

"DİYARBAKIRSPOR İÇİN HERKES BİRLİK OLMALI"

Diyarbakırspor'un mevcut durumuna da değinen Cuma İçten, gelinen noktadan çok umutlu olmadığını ifade ederek, "Diyarbakırspor için elimizden geleni yaptık fakat destek görmedik. Şuanda kayyuma kalan kulübümüzü kurtarmak adına iki gece düzenlenecek. Kayyum heyeti bu konudaki çalışmalarını tamamladı. Bizlerde yakinen takip ediyoruz. Düzenlenecek iki gecede üzerimize düşeni yapacağız. Ancak Diyarbakırspor'un düştüğü durum şuanda çok umutlandığımız, umutlanabileceğimiz bir durum değil. Keşke bu duruma gelmeden önce tüm halkımız bu işe el atabilseydi.

Biz AK Parti olarak son beş yılda başbakanımızın gözetiminde Diyarbakırspor için elimizden gelen her desteği verdik. Rizeli olan başbakanımız, kendi memleketinin kulübü olan Rizespor'un gecesine katılmayıp Diyarbakırspor'un gecesine katıldı. Orada bizzat kendisi düzenlenen organizasyonda Diyarbakırspor için para toplamıştır. Aynı şekilde bakanımız Mehdi Eker'de üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Keşke yerel yönetimler, belediyeler, sivil toplum örgütleri, delegelerde üstlerine düşen görevi yapsalardı. O zaman takımımız bu halde olmazdı" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum