1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a mikrokredi çarşısı
Diyarbakır'a mikrokredi çarşısı

Diyarbakır'a mikrokredi çarşısı

'Mikrokredi sisteminden' kredi alan kadınlar için Tek Beden Burcu'nda oluşturulan 'Mikrokredi Çarşısı' açıldı.

A+A-

TÜRKİYE'de yoksulluğun önüne geçmek amacıyla pilot bölge seçilen Diyarbakır'da uygulamaya konulan 'Mikrokredi sisteminden' kredi alan yoksul kadınlar için Tek Beden Burcu'nda oluşturulan 'Mikrokredi Çarşısı' törenle açıldı.

Diyarbakır Valisi Efkan Ala, 5 bin 700 kadının mikro kredi sistemi içinde bulunduğunu belirterek, “İlk çarşımızı açtık. Bunun daha sistematik bir pazara dönüştürülmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

'Mikrokredi' sisteminden Diyarbakır'da 7.5 millyon YTL kredi alan 5 bin 700 kadın için Tek Beden Burcu'ndan oluşturulan Mikrokredi Çarşısı'nda ilk işyeri törenle açıldı. Törene Diyarbakır Valisi Efkan Ala, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr Aziz Akgül ile kadınlar katıldı. Vali Ala, tarihi Tek Beden Burcu'nun kadınlar için mağazaya dönüştürüldüğünü belirterek, şöyle dedi:
“İlk satış mağazasını burada açtık. Bunun daha sistematik pazara dönüşmesi için elimizden geleni yapacağız. Biz de gelen turistleri bu mekanlara yönledireceğiz. Turistler Diyarbakır'ın tarihini görmüş olacak hem de alışveriş yapacaklar. Turizmin geliştiği ülkelerde bu işler böyle yapılır. Daha eski motifleri üretmek ve Diyarbakır'a gelen turistleri artırmak istiyoruz. Diyarbakır Surları içerisinde 84 burcumuz var. Bunları restore ettikçe farklı hizmetlere açacağız.”

İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Aziz Akgül, sistemden 2003 yılından bugüne kadar 5 bin 700 yoksul kadına 7.5 milyon YTL dağıttıklarını söyledi. Akgül, şöyle konuştu:
“Bu paraları kadınlarımızı yoksul hayattan çıkarıp, onları rahat bir hayat sağlamak için faizsiz ve kefilsiz dağıttık. Verdiğimiz tüm kredilerin dönüş oranları yüzde 100'dür. Bu da bizi sevindiriyor. Diyarbakır ve ilçelerinde 5 şubemiz var. Amacımız; Diyarbakır'da her ilçe ve her köyde mikro kredinin uygulandığı bir merkez oluşturmak. Son 2 ay içerisinde Türkiye'nin diğer illerinde de bu uygulamayı başlattık. Hedefimiz; 2010 yılına kadar Türkiye'nin her yerinde mikrokredinin uygulandığı bir ortam yaratmaktır.”

Yaklaşık 2 yıl önce mikro kredi ile tanışan 2 çocuk annesi Sakine Akman, yoksulluktan sıkıntıya girdiğini ancak mikro kredi ile hayata yeniden bağlandığını söyledi. Akman, eşinin bakkal işlettiğini ve 2 çocuğunun da başka illerde lokantalarda çalışarak para kazandığını belirterek, “Aldığım kredi ile mum, tablo ve süs eşyaları yaparak satmaya başladım. Elde ettiğim gelirle hem aile bütçemi rahatlattım hem de kredinin ödemesini yapıyorum. Çocuklarımın benden ayrı olmasına artık dayanamıyorum. Ama yaşamamız için onlarında çalışması gerekiyor. Kredi ödemelerim azaldıktan sonra çocuklarımın çalışmasına izin vermiyeceğim. Elde etitğim gelirle onların eğitim görmelerini sağlayacam” dedi.

Kaynak: HTEkonomi

HABERE YORUM KAT