1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a Kuyumcukent projesi
Diyarbakır'a Kuyumcukent projesi

Diyarbakır'a Kuyumcukent projesi

DİYARİNSESİ.ORG ÖZEL HABER -Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu Başkanı Mustafa Akkul, Diktumder Başkanı Kenan Aksu'yu ziyaret etti.

A+A-

GÜNDOKFED VE Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, aynı zamanda kuyumcu olan Diktumder (Diyarbakır Kültür -Turizm ve Musiki Derneği) Başkanı Kenan Aksu'yu ziyaret ederek projeler üstünde fikir alışverişinde bulundular.

12790935_10208622799989371_5855488911122672063_n.jpg

Akkul burada yaptığı konuşmada, gerçekleştirmek istedikleri bir çok proje olduğunu, bunların başında gelen en önemlisi Kuyumcukent Projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi.  Bu proje ile Diyarbakır kentine çok önemli yatırım ve istihdam sağlanacağını anlatan Oda Başkanı Akkul, bu konuda özellikle Diyarbakır'da devam eden gergin çatışma ortamının Diyarbakır ticaretine doğrudan sekte vurduğunu, bir an önce durumun normale dönmesini istediklerini ve bu sektörü ayağa kaldırmak istediklerini sözlerine ekledi.

"KUYUMCUKENT PROJESİ"

Diktumder Başkanı olan ve aynı zamanda Kuyumculuk sektöründe hizmet eden Kenan Aksu, Kuyumculuk sektörünün ticaret hayatının can damarı olduğunu, bu konuda maalesef gerek bölge, gerekse kent olarak çok geri kalındığını belirterek şöyle konuştu: "Dünyada ilk altın, elmas, pırlanta ve gümüşün işlendiği yer Diyarbakır Hasanpaşa Hanıdır. Bu mesleği dünyaya biz öğrettik, diğer kentler gelip burada görüp öğrendiler, alıp götürdüler ancak Maalesef bu meslek günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş durumdadır.

12805666_10208622775508759_5431846186020674244_n.jpg

"ÇOK BÜYÜK İSTİHDAM SAĞLAYACAK"
Bugün bizi ziyaret eden Sayın Oda Başkanımız Mustafa Akkul Diyarbakır için İstanbul'da olan Kuyumcukent Projesinin bir benzerinin hatta çok daha gelişmişinin hayata geçirilmesi, ayrıca bu mesleğin gelecek nesillerimize aktarılması için mutlaka meslek edindirme kurslarının açılması, hatta Üniversitemizde bu konu ile ilgili bir bölüm açılması projesini bizlere anlattı. Bu Diyarbakır için çok önemli bir projedir.

Kuyumculuk sektörü ticaretin ana lokomotifi gibidir. Bu meslek bizim kültürümüze ait olan 200 yıllık geçmişi olan fakat bugün başka kentlerin  bunları bizden götürdüğünü üzülerek görmekteyiz. 30 yıl önce kuyumculuk sektöründe 300'ün üzerinde büyük çapta imalat yapan, bırakın Türkiye'yi, hatta dünya çapında bu konuda söz sahibi olan Diyarbakır, maalesef bugün çok kötü durumdadır. Bu mesleği bizlerden ithal eden Maraş bile 30 yıl önce 3-5 olan sektörde bugün 5 bin kişi ile sektörde devleşmiş, diğer yatırımları da buna paralel şekilde çok büyük mesafe almıştır. İşte bizim meselemiz hem Diktumder olarak bu kültürün yeniden canlandırılması, yaşatılması, hem de ticaretimize can katacak kuyumculuk sektörünün yeniden ayağa kaldırmamız gerekmektedir. 

"ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM AÇILACAK"
Bu projenin hayata geçmesi için birincisi, Kuyumcu esnafını tek çatı altında toplayacağımız bölgenin en büyük Kuyumcukent Projesini mutlaka gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bu projenin ilk ayağıdır. İkincisi daha önemli olan gelecek nesillere bu kültürümüzü aktarmamız ve sahiplenmemiz için, Kuyumcukent içinde bir meslek edindirme yani eğitim konusudur. Bu konuda ayrıca Dicle Üniversitesinde 2 yıllık bir bölüm ile akademik olarak bölgeye çok büyük katkı sağlayacaktır. Kuyumculuk sektörünü yeniden sahiplenmemiz ticaretimize de doğrudan çok büyük katkı ve büyük istihdam sağlayacaktır.

Kuyumcukent Projesinde sadece bu mesleğe emek verenleri bir arada toplayacağız ve herkese, projede hisse devri ile kooperatif olarak birleşme sağlanmalıdır. Bu projeyi hayata geçirebilirsek Diyarbakır'ın ticaretine büyük bir istihdam ve yatırım sağlayacaktır.

Oda başkanımız Sayın Mustafa Akkul bu önemli projeyi hayata geçirmek için bizlerden destek istedi, sonuna kadar destekliyoruz.  Umut ediyoruz bu büyük proje ile Diyarbakırımız Kuyumculuk sektörünün gerçek sahibi olarak yeniden söz sahibi olacaktır"

KAYNAK: DİYARİNSESİ.ORG

HABERE YORUM KAT