1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır'a hizmet etmek onurdur'
'Diyarbakır'a hizmet etmek onurdur'

'Diyarbakır'a hizmet etmek onurdur'

işadamı Hacı Ferzende Yaşa, nam-ı diğer 'Hacı Baba'. Diyarbakır'ın yakın tarihini çok iyi bilen, tabiri caizse bir Diyarbakır beyefendisi.

A+A-
Yarım Asra yakın bir zamandır, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) cafeterya ve hediyelik eşya işletmeciliğini başarıyla yapıyor.
 
Etnik köken ve dil ayrımı yapmadan herkese eşit mesafede, elinden gelen yardımları yapan, bütün siyasi parti yöneticileriyle, STK'lar ve oda başkanları ile yöneticilerinin göz bebeği olan Hacı Ferzende Yaşa, Evli 10 çocuk babası. Güleryüzlülüğü, sempatikliği ve cana yakınlığıyla, yediden yetmişe herkesin sevdiği ve saygı gösterdiği, yüreği insanlık sevgisiyle dolu işadamı Hacı Ferzende Yaşa,'Savaş olmasın, barış olsun, kardeşlik olsun. Analar ağlamasın' diyerek, huzur ve kardeşliğin önemine vurgu yaptı.
 
işadamı Hacı Ferzende Yaşa,'Gerek Taziyelere ,Hasta ziyaretlerine,düğünlere gitmeyi hiçbir zaman ihmal etmez.Yoksullara yaptığı yardımları sır gibi saklayan gizli bir yardımseverliğide  görünmeye değerdir. 
 
Kolay değil, tam 47 yıldır DHMİ'de cafeterya işletmek, her babayiğidin harcı değil.
Ama 'Hacı Baba' lakaplı Hacı Ferzende Yaşa, bu süre zarfında yolcularla özellikle turistlerle yakından ilgilenerek, Diyarbakır insanının gülen yüzünü ve konukseverliğini daha hava limanında iken göstererek, gönüllü turizm elçiliği görevini de yapıyor.
 
ALTIN BARDAKTA ÇAY SERVİSİ, DÜNYA BASININA KONU OLDU
 
Yarım Asra yakındır Diyarbakır havaalanı cafeteryasının işletmeciliğini yapan işadamı Hacı Ferzende Yaşa, cafeteryaya gelen müşterilerine Rusya'da özel yaptırdığı altın kaplama bardaklarla içecek servisi yaparak, dünya basınının ilgi odağı olmuştu.
 
Altın kaplama bardakta içecek servisi, kuşkusuz yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra ünlü simaların uğrak mekanı haline gelen kafeteryasına hangi siyasetçiler, hangi sanatçılar konuk olmadı ki?
 
Altın bardakta çay içen müşterileri de bu uygulamadan bir hayli mutlu olduklarını belirterek, 'hem gördüğümüz sıcak ilgi ve yakınlık da, sanki evimizdeymiş gibi rahatlık hissi veriyor' şeklinde memnuniyetlerini dile getiririyorlar.
 
Türkiye'nin hiç bir yerinde olmayan bu uygulamayı hayata geçirerek ilklere imza Atan İşadamı Hacı Ferzende Yaşa, Rusya'dan özel yaptırdığı altın ve üzerinde Osmanlı amblemi ile kendi isminin yazıldığı bardaklarda müşterilerine içecek servisi yapmanın kendisini de çok mutlu ettiğini belirterek, şunları söyledi:
 
'Her insan bizim için özeldir. Vatandaşlarımızı rahat ve modern bir mekanda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılamak için kaliteyi ve hijyeni hep ön planda tuttuk.
Altın kaplama bardakta çay içen müşterilerimizin mutluluğu, haliyle bizleri de mutlu ediyor. Özelikle bayan müşterilerimiz, altın kaplama olan bardakları İstanbul ve Ankara'ya götürmek üzere bizden istiyorlar.
 
Altın bardakları da Kütahya'dan getirdiğimiz porselen tabakların üzerine bırakarak servis hizmetlerini yapıyoruz'.
 
ORHAN BİRDAL HİZMET SEVDALISI BİR İNSAN
 
DHMİ Genel Müdürümüz  sayın Orhan Birdal'ın mesai kavramı gözetmeksizin çalıştığını belirten Ferzende Yaşa, 'gerek Sayın Genel Müdürümüz Orhan Birdal bey ve gerekse daha önceki dönemlerde görev yapan müdür ve idarecilerimiz, vazifelerini hakkıyla yerine getirerek, unutulmaz hizmetleri hayata geçirdiler' şeklinde görüşlerini dile getirdi.
Geçtiğimiz  yıl, oğluna yaptığı dillere destan düğünle de gündeme gelen İşadamı Hacı Ferzende Yaşa, oğlu Hacı Ahmet Yaşanın düğününde, çantalar dolusu dolarları atmasıyla da gündeme gelmişti.
 
Akademisyenler, siyaset, spor, sanat ve iş çevrelerinin tanınmış simaları, Sanayici ve İş Adamları Dernekleri'nin Başkanları (SİAD), Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve yöneticileri, Bölgenin yanı sıra ülkenin muhtelif kentlerinden misafirler, sendika temsilcileri, damat ve gelin tarafının akrabaları, muhtarlar ve kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı düğün töreni, uzun süre gündemde kalmıştı.
 
(Diyarinsesi.org YA MY)
 

HABERE YORUM KAT