1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a gelen turist sayısı arttı
Diyarbakır'a gelen turist sayısı arttı

Diyarbakır'a gelen turist sayısı arttı

Türkiye'nin en zengin turizm potansiyeline sahip şehirlerinden Diyarbakır'a gelen turist sayısı yüzde 20 arttı. Artışta ilde bulunan 27 sahabinin kabri, surlar, cami ve kiliseler önemli rol oynuyor.

A+A-

Türkiye'nin en zengin turizm potansiyeline sahip şehirlerinden Diyarbakır'a gelen turist sayısı yüzde 20 arttı. Artışta ilde bulunan 27 sahabinin kabri, surlar, cami ve kiliseler önemli rol oynuyor.

Anadolu'nun kültür mozaiği şehirlerinden olan Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı turist sayısı her geçen yıl artıyor. Diyarbakır İl Turizm Müdürlüğü verilerine göre, 2008 yılının 8'inci ayına kadar ki dönemde gelen turist sayısı 2007 yılının aynı dönemine oranla yüzde 20 arttı.

Üç semavi dinin kutsal mekanlarının bulunduğu şehrin turizm potansiyelinin harekete geçirilme çalışmaları turist sayısı artışında önemli yer alıyor. Kente en fazla turist çeken yerlerin başında Hazreti Süleyman Camii'ndeki 27 sahabenin kabiri, surlar, beşinci Harem-i Şerif olan Ulu Cami ve Meryem Ana Kilise geliyor. Son dönemde restore edilen Diyarbakır evleri ve diğer tarihi camilerde turist artışında etkili oluyor.

Diyarbakır İl Turizm Müdürü Fikret Arıtürk, şehrin turizm açısından büyük bir gelişim içerisinde olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın 27 ayrı uygarlığa beşiklik ettiğini hatırlatan Arıtürk, turistik ziyaretlerle ilgili şu bilgileri verdi: "2007 ile 2008 yıllarının 8'inci aylık dönemlerini karşılaştırdığımızda turizm hareketinin arttığı görülüyor. 2007 yılında 8'inci ayına kadar 83 bin 645 yerli turist şehre giriş yaparken bunlardan 80 bin 796'sı gecelemiş. Aynı dönemde yabancı turist giriş sayısı 5 bin 623 geceleme ise 5 bin 723'tür. 2008'in aynı döneminde 100 bin 725 turist Diyarbakır'a gelmiş. Bu dönemde geceleyen yerli turist 100 bin 602. Bu dönemde yabancı turist giriş sayısı 7 bin 139, geceleyen yabancı turist sayısı ise 5 bin 696'dır. 2007 ve 2008 arasında kıyaslama yapaldığında yüzde 20 oranında artışı söz konusudur."

Artışın turistik alanlarla ilgili yapılan çalışmalara ve tanıtıma bağlayan İl Kültür Turizm Müdürü Arıtürk, "Turizm Bakanlığı ve Valiliğin girişimleri ile 2000 yılında İç Kale Projesi başlatıldı. Bu projemiz tamamen hayata geçirildiği zaman kentte büyük bir turist akını olacağını tahmin ediyoruz. Bizim amacımız en az bu şehre bir milyon turist çekmektir." sözlerini kaydetti.