1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a doğalgazlı otobüs dolum tesisi
Diyarbakır'a doğalgazlı otobüs dolum tesisi

Diyarbakır'a doğalgazlı otobüs dolum tesisi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bölgenin ilk doğalgazlı otobüs dolum tesisinin temel atma törenini gerçekleştirdi.

A+A-
Tesisin temel atma törenine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili adayı Feleknaz Uca, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, HDP ve DBP'li yöneticiler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
 
Törende konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, toplu taşımada ve ulaştırmada petrol ürünlerini kullanan ve doğal olarak da karbondioksit salımı olan çevreyi kirleten araçlar kullanıldığını söyledi.
 
 
Kışanak, "İlk kez burada temelini atacağımız tesiste artık Diyarbakır, toplu taşımada bir dönüşüm programı başlatmış olacak. Toplu taşımada artık havayı kirletmeyen ve çevreci bir enerji kullanacağız. Doğalgazlı otobüslerimizi çalıştırmak için dolum tesisi yaptık. Yeşil enerji ve çevreci enerji dediğimiz havayı kirletmeyen bir enerjiye geçiş programı olarak ilktir. Bu dolum tesisi aslında şehrimize gelecek olan doğal gazla çalışan çevreyi kirletmeyen otobüslerin enerji ihtiyacını karşılamak için yapıyoruz. Yakıtını buradan alacak ve şehrimizde artık çevreyi kirletmeyen egzoz dumanı olmayan otobüslerimiz çalışmaya başlayacaktır.
 
 
Çalışmalarımız başlamıştır 22 Mayıs'ta şehrimize ise artık doğal gazla çalışan otobüsler gelmiş ve sefere başlamış olacaktır. Diyarbakır'da başlayan bir dönüşüm programı olarak önümüze koyduk. Giderek toplu taşımadaki bütün araçları dizel araçtan çıkartıp doğal gazla belki ileride güneş enerjisiyle veya elektrik enerjisi ile çalışan otobüslerle toplu taşımayla bu süreci ilerleteceğiz" dedi.
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Feleknaz Uca'nın yapmış olduğu Kürtçe konuşmanın ardından tesisin temeli atıldı. 
 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım Daire Başkanlığı'nın yapmış olduğu proje ile Diyarbakır'da 22 otobüs doğalgazlı sisteme geçecek. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayan toplam 48 otobüsün ilk 22'si 22 Mayıs'ta hizmet vermeye başlayacak. Doğalgaz dolum istasyonu 48 aracı kaldıracak güçte tasarlandı. Aynı anda 100 araca 6 saat içerisinde dolum yapabilecek iki adet bin 500 metrekareküp saat gaz basabilen kompresörden oluşuyor. 
 
 
Tesiste 480 litre doğalgaz alan tank bulunurken, toplu taşıma çalışanları ve araçlar için tesiste ayrıca dinlenme ve park yeri de olacak. 
 
 
(BE-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT